Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295824
Ilość wywołań: 517533
Stronę przegląda: 4 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3406 dni temu

[Animacja1]

Śliska ślicznotka

Powszechnie ropuchy budzą w człowieku wstręt i obrzydzenie. W dawnych ciemnych czasach (i nie odnosi się to li tylko do średniowiecza), podejrzewano je nawet o wywoływanie świerzbu. W Polsce występują trzy gatunki ropuch: szara, zielona i paskówka. Wszystkie objęte są całkowitą ochroną.
O przynależności do rodziny ropuchowatych przesądza obecność u samców tzw. narządu Biderra, który tworzą niedorozwinięte jajniki. W przypadku usunięcia jąder narząd ten rozwija się w pełni funkcjonujące jajniki (czyli transseksualne ropuchy mają łatwiej).
Na terenie naszej gminy dzięki przetrząsaniu każdego fragmentu ogrodu przez mojego miłośnika płazów, syna Kubę, wiem, że występują dwa gatunki ropuch: szara i zielona. Na szczególne zainteresowanie zasługuje ta druga, ponieważ jest to najładniej ubarwiona ropucha i najbardziej wytrzymała na suszę (żyje w wygrzanych piaskowych zboczach, lubi rżysko, a wodę potrzebuje tylko do rozrodu). Poza tym nie biega jak inne ropuchy, a skacze.

                                                                                      Izabela Chudzyńska

 

Jestem jaka jestem

Ale i tak faceci noszą mnie na rękach

A tego akurat nie lubię (no chyba, że wcześniej dostanę kwiaty)