Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295824
Ilość wywołań: 517533
Stronę przegląda: 1 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3406 dni temu

[Animacja1]

Drapieżne naszych okolic

W Polsce występują przedstawiciele trzech rzędów ptaków drapieżnych: sokołowych,  jastrzębiowych i rybołowów. Na terenie naszej gminy obserwuję ptaki należące do dwóch pierwszych - z wymienionych grup.    

Najbardziej znanym i widocznym reprezentantem sokołowych jest myszołów (Buteo buteo). Nieobcy jest nam widok myszołowa wytrwale krążącego nad polami, w poszukiwaniu pokarmu, którego głównym składnikiem jest mysz polna. Oprócz myszy do przysmaków tego drapieżnika należą krety, norniki i inne gryzonie. Innym  charakterystycznym sposobem polowania myszołowa jest zasiadka. Z tego powodu, często obserwujemy ptaki czatujące długo na jakimś słupie, drzewie, a nawet słomianym balocie. Znanym jest fakt, iż w okresie zimowym, kiedy dostęp do tradycyjnej bazy pokarmowej jest znacznie utrudniony, myszołowy trzymają się w pobliżu ruchliwych dróg, gdzie szukają martwych zwierząt, zabitych przez pojazdy. Wtedy to na niewielkim areale można spotkać po kilka ptaków tego gatunku. W związku z takim okresowym zagęszczeniem, przecenia się często liczebność myszołowa zwyczajnego. Gatunek ten występuje w naszym kraju przez cały rok, chociaż część ptaków odlatuje na zimę w cieplejsze rejony Europy. Na miejsce sezonowych emigrantów przylatują osobniki z północy. Myszołów jest gatunkiem pożytecznym, redukującym znacznie liczebność gryzoni. 

Innym także dosyć pospolitym w naszych okolicach podniebnym drapieżcą, należącym do jastrzębiowych, jest krogulec (Accipiter nissus). Ptak ten często przebywa w pobliżu siedzib ludzkich, gdzie zdobywa pokarm w postaci ptasiej drobnicy. Poluje także w miastach. Swoje ofiary atakuje znienacka, wypadając spoza jakiegoś płotu, czy gęstych krzewów. Jego atak jest gwałtowny, zdarza się, że w pogoni za zdobyczą wpada do budynków. Gatunek ten występuje w Polsce przez cały rok. 

Bardzo podobnym do krogulca, jednak znacznie większym i zdecydowanie rzadszym gatunkiem jawi się jastrząb gołębiarz (Accipiter gentilis). Ptak ten, charakteryzujący się skrytym trybem życia, zamieszkuje spokojne tereny leśne. Rzadko obserwowany w pobliżu człowieka, chociaż zdarza się, że zapoluje na hodowlane gołębie, a nawet kury. Podstawowym pokarmem gołębiarza są ptaki wielkości kosa, np. drozdy, sójki, dzikie gołębie oraz krukowate. Nie pogardzi także zającem, królikiem, czy wiewiórką. Poluje z zaskoczenia, zwykle w terenie dostarczającym mu osłony. Ptak ten występuje u nas przez cały rok. Warto wspomnieć, że zarówno u jastrzębia, jak i krogulca, zaznacza się wyraźna różnica wielkości poszczególnych płci. Samice tych gatunków  są znacznie większe od samców. 

Nadchodzi wiosna, zaczną wkrótce powracać gatunki, które zimną porę roku spędzają na południu Europy, bądź  w Afryce. Znowu nad naszymi polami ujrzymy błotniaka stawowego (Circus aeruginosus), czy o wiele rzadszego błotniaka zbożowego (Circus cyaneus). Z przenikliwym, wydawanym raz po raz okrzykiem, szybować  będzie kania ruda (Milvus milvus). Być może uda nam się dostrzec, śmigającego w pogoni za drobnymi ptakami czy większymi owadami - kobuza (Falco subbuteo).

Zachęcam do obserwacji podniebnych łowców. Rozpoznawanie poszczególnych gatunków nie jest łatwe, ptaki drapieżne wyposażone są w wyostrzony wzrok i należą do zwierząt bardzo płochliwych. Tym bardziej udana obserwacja daje wiele satysfakcji i samozadowolenia.

                                                                Tekst i rys. Arleta Stusik

                                                                          Fot. Izabela Chudzyńska