Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: zdziwiony

pogoda czasami słoneczna, a że mam kilka dni urlopu patrzę to tu to tam i oczom nie wierzę; jeden dzień, drugi i ho ho a może nawet więcej tych dni jak na szkole w Strzelewie lampa świeci całe dnie " boisko oświeca ". Jednego dnia dyrektorka przyjeżdża 8,55 drugiego 9,10 i tak jak zawsze co dnień to . . .
Ilość odwiedzin: 246810
Ilość wywołań: 459064
Stronę przegląda: 1 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 2860 dni temu

[Animacja1]

Potomkowie Dinozaurów

Gady są pierwszymi zwierzętami kręgowymi, które przystosowały się w pełni do życia na lądzie. Żywym dowodem na istnienie dinozaurów są ich dzisiejsi potomkowie, czyli jaszczurki.  
Na terenie naszego kraju występują cztery gatunki jaszczurek. Jedną z nich jest bardzo popularna jaszczurka zwinka, objęta ochroną gatunkową na mocy Rozporządzenia Ministerstwa Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.
Jaszczurki te, zamieszkują tereny krzewiaste, trawiaste, raczej suche i bardzo mocno nasłonecznione. Wygrzewając się na słońcu podnoszą temperaturę ciała, co pozwala im przez cały rok zachować dużą aktywność życiową.  Lubią stanowiska z niską roślinnością raczej piaszczyste lub o podłożu z luźnej ziemi, dogodne do kopania norek, w których spędzają noce.
Żerują wyłącznie w ciągu dnia. Ich pożywienie stanowią bezkręgowce takie jak pająki, chrząszcze, muchy, szarańczaki, motyle, ślimaki oraz dżdżownice. Zjadają również rośliny, a czasami nawet młode własnego gatunku.
Samiec jaszczurki zwinki ma zielonkawe podbrzusze, natomiast samica szare lub kremowe. W okresie godowym w maju samce przybierają bardzo intensywną barwę zieloną, często przesiadują w miejscach wyeksponowanych z nadętym podgardlem, aby zwrócić na siebie uwagę samicy i odstraszyć rywali. Samica składa  jaja w miękkiej osłonce do rozgrzanej ziemi, gdzie po 8 tygodniach wylęgają się młode osobniki.
Ciało jaszczurek pokryte jest szczelnym pancerzem z łusek, który chroni je przed wyschnięciem i urazami. Pancerz jest nierozciągliwy, uniemożliwia wzrost, dlatego co pewien czas zostaje zrzucony. Wówczas następuje intensywny wzrost. Długość jaszczurek może dochodzić do 27,5cm.
Ciekawostką jest to, że w pewnych okolicznościach, głównie w momentach zagrożenia jaszczurki są zdolne do odrzucenia części ogona. W sytuacji ataku odrzucony ogon drga przez chwilę i ma za zadanie odwrócić uwagę napastnika i umożliwić ucieczkę jaszczurce. Powstała rana się zabliźnia, a ogon szybko się regeneruje (na zdjęciu można zaobserwować odrastający ogon).
                                                                                         Tekst i fot. Beata Henke