Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295824
Ilość wywołań: 517533
Stronę przegląda: 4 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3406 dni temu

[Animacja1]

Szczęście kryje się pod jemiołą

Rośliny z rodzaju jemioła (Viscum) obejmują ok. 70 gatunków półpasożytniczych krzewów i krzewinek rosnących na gałęziach i pniach drzew. Od żywiciela pobierają wodę i sole mineralne. W Polsce występują 3 gatunki jemioł. W naszej gminie powszechna jest jemioła pospolita. Pojawia się przede wszystkim na drzewach liściastych o miękkim drewnie (jak dotąd nie znaleziono jej na krajowych gatunkach dębów). Nasiona rozsiewane są przez ptaki, które żywią się je lepkimi nasionami.
Pozostałe gatunki jemioły to: jemioła jodłowa –o dużych, szerokich liściach pasożytująca na jodle oraz jemioła rozpierzchła –występująca na sośnie. To jej gałązek używa się w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej do strojenia domów w okresie Bożego Narodzenia. Wiąże się to z przesądem, że przynosi szczęście i że pod nią można się bezkarnie całować (zwłaszcza, gdy się ma nadciśnienie, ponieważ wyciąg z jemioły je obniża).
                                                                                            Tekst Izabela Chudzyńska
                                                                                            fot. Piotr Chudzyński