Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: mieszkaniec

SICIENKO OBUDŹ SIĘ. OTWÓRZ OCZY. Na tyle lat urzędowania dotychczasowego Wójta czy gmina Sicienko rozwinęła się tak jak Osielsko, Białe Błota, Dobrcz? Proszę sprawdzić jak w ostatnich kilku latach rozwinęło się Łochowo! Czy mamy być skazani na "sypialnię Bydgoszczy"? Pomyślcie o dzieciach, gdzie bę . . .
Ilość odwiedzin: 271430
Ilość wywołań: 488660
Stronę przegląda: 7 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3163 dni temu

[Animacja1]

Szczęście kryje się pod jemiołą

Rośliny z rodzaju jemioła (Viscum) obejmują ok. 70 gatunków półpasożytniczych krzewów i krzewinek rosnących na gałęziach i pniach drzew. Od żywiciela pobierają wodę i sole mineralne. W Polsce występują 3 gatunki jemioł. W naszej gminie powszechna jest jemioła pospolita. Pojawia się przede wszystkim na drzewach liściastych o miękkim drewnie (jak dotąd nie znaleziono jej na krajowych gatunkach dębów). Nasiona rozsiewane są przez ptaki, które żywią się je lepkimi nasionami.
Pozostałe gatunki jemioły to: jemioła jodłowa –o dużych, szerokich liściach pasożytująca na jodle oraz jemioła rozpierzchła –występująca na sośnie. To jej gałązek używa się w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej do strojenia domów w okresie Bożego Narodzenia. Wiąże się to z przesądem, że przynosi szczęście i że pod nią można się bezkarnie całować (zwłaszcza, gdy się ma nadciśnienie, ponieważ wyciąg z jemioły je obniża).
                                                                                            Tekst Izabela Chudzyńska
                                                                                            fot. Piotr Chudzyński