Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294695
Ilość wywołań: 516306
Stronę przegląda: 5 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

Chciałabym, chciała

A gdybym był krogulcem
To co byś powiedziała?

To super, bym powiedziała, nazwa chwytliwa (chętnie wykorzystywana jako Nick), męska i drapieżna. Niemniej ptaki ją noszące miały chwile, gdy było z nimi krucho.
W ubiegłym wieku stosowane środki ochrony roślin powodowały u tych ptaków zaburzenia układu nerwowego (w efekcie nie udawały się im polowania), a skorupki jaj stawały się cieńsze. Wydawało się, iż nadszedł koniec świata dla krogulców. W porę jednak przyszedł ratunek (ograniczono stosowanie środków chloroorganicznych) i populacja się odbudowała, a jej przedstawiciele zaglądają również do Dąbrówczyna, na wyjątkowo smaczne wróble.
Na marginesie nasi gminni rolnicy zawsze twierdzili, że u nich tylko ekologicznie się hoduje (zrównoważone rolnictwo też wchodzi w rachubę). Czyżby więc mówili prawdę? Świadczyć mogłyby o tym występujące u nas krogulce. Mam nadzieję tylko, że bestie nie są - jakby to powiedzieć - skorumpowane.
                                                                         Tekst i fot. Izabela Chudzyńska