Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: Lisa

Ale fajnie jest opisane o tym "Bajzlu w Goncarzewach" w tygodniku Powiat. Może w końcu trzeba by było zmienić tych "Włodarzy" naszej gminy bo nie radzą sobie z najprostszym sprawami by polepszyć życie mieszkańców naszej gminy!!!!!!!!
Ilość odwiedzin: 260968
Ilość wywołań: 476161
Stronę przegląda: 7 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3047 dni temu

[Animacja1]

Egzotyczna piękność

Właśnie zakwita hippeastrum, powszechnie mylone z amarylis belladonna. Jednak rośliny te różnią się i to dość znacznie. I to „dość znacznie” poniżej wypunktowałam:

1) pochodzeniem - amarylis to Afrykanka, natomiast hippeastrum to Amerykanka Południowa
2) ilością i wielkością kwiatów - kwiaty amarylis nie przekraczają średnicą 10 cm, a na łodydze jest ich od 8 do 10 sztuk, zaś hippeastrum ma z reguły 4 okazałe, masywne kwiaty
3) liśćmi - liście amarylisa wychodzą z cebulek tworząc łodygę, a u hippeastrum wyrastają bezpośrednio z cebulki, jeden w prawo drugi w lewo.

Z końcem lutego w marketach pojawiają się cebule hippeastrum,  często już z zawiązanym pąkiem kwiatowym, mylnie nazywane amarylisem. Ten sklepowy błąd niestety później ciągnie się przez pokolenia. Cóż trudno jednak z tym walczyć skoro ja swoje hippeastrum  też tak często zwę, bo przyzwyczajenie zwykle jest silniejsze od wiedzy i rozsądku .
                                                                      Tekst i fot. Izabela Chudzyńska