Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: mieszkaniec

SICIENKO OBUDŹ SIĘ. OTWÓRZ OCZY. Na tyle lat urzędowania dotychczasowego Wójta czy gmina Sicienko rozwinęła się tak jak Osielsko, Białe Błota, Dobrcz? Proszę sprawdzić jak w ostatnich kilku latach rozwinęło się Łochowo! Czy mamy być skazani na "sypialnię Bydgoszczy"? Pomyślcie o dzieciach, gdzie bę . . .
Ilość odwiedzin: 271428
Ilość wywołań: 488657
Stronę przegląda: 3 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3163 dni temu

[Animacja1]

Egzotyczna piękność

Właśnie zakwita hippeastrum, powszechnie mylone z amarylis belladonna. Jednak rośliny te różnią się i to dość znacznie. I to „dość znacznie” poniżej wypunktowałam:

1) pochodzeniem - amarylis to Afrykanka, natomiast hippeastrum to Amerykanka Południowa
2) ilością i wielkością kwiatów - kwiaty amarylis nie przekraczają średnicą 10 cm, a na łodydze jest ich od 8 do 10 sztuk, zaś hippeastrum ma z reguły 4 okazałe, masywne kwiaty
3) liśćmi - liście amarylisa wychodzą z cebulek tworząc łodygę, a u hippeastrum wyrastają bezpośrednio z cebulki, jeden w prawo drugi w lewo.

Z końcem lutego w marketach pojawiają się cebule hippeastrum,  często już z zawiązanym pąkiem kwiatowym, mylnie nazywane amarylisem. Ten sklepowy błąd niestety później ciągnie się przez pokolenia. Cóż trudno jednak z tym walczyć skoro ja swoje hippeastrum  też tak często zwę, bo przyzwyczajenie zwykle jest silniejsze od wiedzy i rozsądku .
                                                                      Tekst i fot. Izabela Chudzyńska