Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295824
Ilość wywołań: 517533
Stronę przegląda: 1 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3406 dni temu

[Animacja1]

Wiosnę można spotkać w Zielonczynie

W naszej gminie są takie zakątki, które warto odwiedzić właśnie teraz. Tuż za Zielonczynem (my parkujemy koło leśniczówki) zaczyna się rezerwat Kruszyn. Obejmuje on w znacznej mierze łąki nad Kanałem Bydgoskim. Zanim jednak dotrzemy do kanału, musimy przejść wąwóz, po którego obu stronach można podziwiać kobierce przylaszczek, zawilców i ziarnopłonów. To obfite kwitnienie bylin, głównie z rodziny jaskrowatych, składa się na zjawisko zwane "efektem wiosennym". Jak pojawią się liście na dębach, bukach, grabach, w lesie nastanie półmrok. Dlatego rośliny te wykorzystują ten krótki, bezlistny moment, aby zakwitnąć. Teraz życie dna lasu tętni, aby później przejść w stan uśpienia aż do następnej wiosny.

Przylaszczka pospolita - roślina w Polsce chroniona. Od średniowiecza używana do leczenia chorób wątroby, pęcherza moczowego, ale także ran, wysypek skórnych i wrzodów.

Zawilec gajowy - tworzy bardzo często rozległe kobierce. Orzeszkowate nasiona są rozsiewane przez mrówki.

Miodunka plamista - z powodu zawartości śluzu, kwasu krzemowego i innych substancji, roślinę tę od dawna używano do leczenia dolegliwości płucnych. Stąd nazwa łacińska rośliny Pulmonaria (łac. płuco - pulmo).

Widoki z nad Kanału Bydgoskiego - Kanał Bydgoski jest najstarszym śródlądowym kanałem wodnym na obecnym terytorium Polski, zbudowanym w XVIII wieku.