Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: Beata

Nie zgadzam się z oświadczeniem p. Kuli w sprawie kanalizacji opisanej w gazecie. Posiadam kanalizację od ponad dwóch lat (musiałam się podłączyć bo Wójt groził mi karą finansową wynikającą z ustawy) i gdybym tylko mogła to bym się odłączyła od tej kanalizacji bo rachunki zwiększyły mi się o ponad 3 . . .
Ilość odwiedzin: 262702
Ilość wywołań: 478224
Stronę przegląda: 1 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3072 dni temu

[Animacja1]

Carska Rosja w Sicienku

Pan Leszek Przybysz jest inżynierem budownictwa, ale nie tylko architektura go kręci. Ze skrzynek po cytrusach, ołowiu pozyskanego ze starych akumulatorów, sporej garści nici zbudował model okrętu o nazwie „Przeznaczenie”. Okręt ten był pierwszym okrętem zbudowanym w całości przez budowniczych rosyjskich na podstawie planów wykonanych własnoręcznie przez cara Rosji Piotra I. To Piotr I był twórcą potęgi carskiej Rosji. W dużej mierze zawdzięczał to swojej pasji poznawania świata i miłości do morza. To on stworzył pierwszą rosyjską flotę. Dzieło to rozpoczął w wieku 17 lat, kiedy to nakazał zbudować dwie małe fregaty i trzy jachty

 

Ciekawym zbiegiem okoliczności jest fakt, iż mając tyle samo lat p. Leszek Przybysz rozpoczął budowę swojego modelu. Podziwiając model okrętu warto zwrócić uwagę na jego zdobnictwo, gdyż mamy tu do czynienia z przykładem klasycznego rosyjskiego piotrowskiego baroku. Półokrągły balkon rufy wspierają rzeźbione kariatydy (greckie nimfy, choć dla mnie to lachony, a dla żony p. Leszka to cycatki). Do ciekawostek związanych z tym okrętem należy, również nowatorskie rozwiązanie w zakresie konstrukcji kadłuba. Mianowicie kil (czyli to coś pod czym piraci przeciągają niepokornych), składa się z dwóch belek. Chroniło to kadłub przed przeciekaniem po uderzeniu w dno. Podobną konstrukcję można ponownie zaobserwować w innych okrętach dopiero po ok. 150 latach. O modelu i jego prototypie można by wiele pisać, ale przyjemniej jest patrzeć, patrzeć, patrzeć . . .

 

 

 

Wymiary modelu (skala 1:30):

długość: 164 cm

szerokość: 32 cm

wysokość: 153 cm