Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: Xxxxx

Ale ci ludzie tego wójta są nachalni!!!!! Nie chciałem im otworzyć dzwi, bo nie miałem przyjemność z nimi rozmawiać, a tym bardziej tego kalendarza do niczego mi przydatnego, to tak długo stali pod drzwiami, aż wyjdę na zewnątrz!!!!! Nie źle musiał im na "wtykać" do tych głów, że tak desperacko podc . . .
Ilość odwiedzin: 271612
Ilość wywołań: 488880
Stronę przegląda: 8 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3163 dni temu

[Animacja1]

Podsumowanie debaty nt. budżetu gminy Sicienko na 2012r.

W dniu 14 grudnia wraz Klubem Radnych "Nasza Gmina Sicienko"  przeprowadziliśmy debatę, na temat budżetu gminy na 2012r. Poza pozytywnymi jego akcentami, w postaci rozpoczęcia spłacania 6-milionowego zadłużenia, pojawiło się niestety kilka negatywnych.
Nie znalazły się w budżecie np. takie inwestycje jak: drogi w Kruszynie i Sicienku (ul. Akacjowa i Lipowa), boisko w Samsiecznie, chodniki i lampy w Goncarzewach i Dąbrówce. A szkoda, bo byłyby na ten cel pieniądze w przyszłorocznym budżecie. Za to pojawiła się koncepcja "wpięcia" naszych ścieków do kanalizacji w Bydgoszczy za blisko 5 mln zł, modernizacja świetlicy za niebotyczną wręcz kwotę 1 mln zł oraz wzrost wydatków na wynagrodzenia urzędników (pomimo, iż w latach 2006-2010 wydatki na wynagrodzenia wzrosły o blisko 60 proc).
Najwięcej czasu poświęciliśmy sprawie kanalizacji. Przekonywaliśmy, że inwestycja za 5 mln zł powinna być ekonomicznie uzasadniona, a jej skutki przewidywalne. Tymczasem nadal wójt nie przedstawił, pomimo próśb radnych, alternatywnych rozwiązań. Nie ma kosztorysów i ekspertyz podłączenia naszych ścieków do innych sąsiadów np. Nakła lub Koronowa.
Przedstawiliśmy także rezultat naszych rozmów z władzami Nakła. Podłączenie naszych ścieków do Nakła mogłoby być tańsze o ok. 3 mln zł, a cena ścieków znacznie niższa (obecnie poniżej 5 zł/m3). Ponadto, nakielska spółka wod-kan nie jest zadłużona, a bydgoski MWiK posiada zadłużenie na ponad 500 mln zł.
Przypomnieliśmy także, że w referendum 75 proc. mieszkańców opowiedziało sie przeciw spółce z bydgoskim MWiK-em. Przedstawiliśmy także wypowiedzi radnych z sąsiedniej gm. Białe Błota, którzy kilka lat temu podłączyli się do Bydgoszczy, a którzy obecnie bardzo tego żałują.
Upubliczniliśmy także treść trzech porozumień gminy Sicienko z MWiK-em, zawartych przez wójta bez zgody (i najprawdopodobniej też wiedzy) Rady Gminy Sicienko, z których wynika, że gm. Sicienko ma zapłacić ok. 5 mln zł za to co miał bydgoski MWiK zrobić na swój koszt. Przedstawiliśmy jak to wyglądało w latach:
•    2001r. – w porozumieniu bydgoski MWiK zobowiązuje się wykonać wpięcie naszych ścieków na swój koszt (przepompownia i rurociąg 3,4 km);
•    2008r. – w piśmie MWiK informuje, że jednak tego nie może zrobić;
•    styczeń 2011 – wójt podpisuje porozumienie, że odstępuje się od ustaleń porozumienia z 2001r. w zamian za bliżej nieokreślony dług gminy względem spółki (ponoć domagano się ok. 170 tys. zł, jednak radni nigdy nie zobaczyli na to dokumentów).
•    30 listopada 2011r., czyli kilka dni temu, wójt podpisuje trzecie porozumienie o "wpięciu" nas do bydgoskiej kanalizacji bez określenia warunków i cen, czyli „w ciemno”.
Celem debaty była dyskusja i przekonanie grupy radnych popierających wójta, że budżet w obecnym kształcie jest rażąco niekorzystny dla naszej gminy. Pomimo imiennych zaproszeń, z ośmiu radnych, na debatę przyszedło tylko dwóch.
Na koniec chcielibyśmy także podziękować wójtowi Janowi Wachowi za przybycie. Może będzie to pierwszy krok na drodze prowadzącej do unormowania sytuacji w gminie.
                                 Prezes Stowarzyszenia "Nasza Gmina Sicienko"
                                 Piotr Chudzyński