Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: Xxxxx

Ale ci ludzie tego wójta są nachalni!!!!! Nie chciałem im otworzyć dzwi, bo nie miałem przyjemność z nimi rozmawiać, a tym bardziej tego kalendarza do niczego mi przydatnego, to tak długo stali pod drzwiami, aż wyjdę na zewnątrz!!!!! Nie źle musiał im na "wtykać" do tych głów, że tak desperacko podc . . .
Ilość odwiedzin: 271612
Ilość wywołań: 488880
Stronę przegląda: 8 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3163 dni temu

[Animacja1]

Nierozwojowy budżet gminy Sicienko

Nastał Nowy Rok, a wraz z nim w życie wchodzi nowy budżet gminy Sicienko na 2014 rok. Jednak nowy budżet to nie tylko drastyczny wzrost o 20 proc. opłaty śmieciowej (w naszym powiecie jesteśmy w niechlubnej czołówce), ale przede wszystkim rozdysponowanie 30-milionowego budżetu. Nie jest sztuką wydać (lub jak kto woli przejeść te pieniądze), cała trudność polega na tym, aby wydać je w sposób oszczędny i prorozwojowy.
Zatem co w tym roku można znaleźć w budżecie naszej gminy? Największym zainteresowaniem mieszkańców zwykle cieszą się inwestycje, jednak ich w budżecie jest niewiele. Radni z Klubu „Nasza Gmina Sicienko” od trzech lat wnioskują o zmniejszenie wydatków na utrzymanie administracji i zwiększenie wydatków na  inwestycje.
A oto co zaplanowano:
•  Wojnowo – miejscowość będąca niemal naszą wizytówką (gdyż leży na bardzo popularnej trasie do jezior i działek rekreacyjnych) w końcu powinna doczekać się przebudowy drogi i renowacji płyty boiska piłkarskiego;
•    Kruszyn – nastąpi przebudowa krótkich odcinków dróg na ul. Strażackiej i Leśnej;
•    Trzemiętowo – wykonana zostanie termomodernizacja budynku szkoły;
•  Sicienko – ruszy „wyasfaltowanie” na odcinku Lipowa-Kasztanowa. Wieloletnia zwłoka w zrobieniu tej (wydawałoby się kluczowej) drogi nie znajduje wytłumaczenia. Kilka razy dziennie tą wyboistą drogą przejeżdżają samochody i gimbusy zakładu komunalnego, psując na niej swoje zawieszenie, co musi sporo kosztować.  
•  Teresin – nareszcie ta prężna miejscowość doczeka się rozwiązania jednego z pilniejszych swych problemów. W tym roku ma ruszyć budowa kanalizacji z wpięciem jej do Kazina.
Pozytywnym efektem posiadania opozycji jest również mniejsza ilość nieracjonalnych i niebezpiecznych ekonomicznie przedsięwzięć typu: przystąpienie na bardzo niekorzystnych warunkach do spółki wodno-kanalizacyjnej (dzięki sprzeciwu mieszkańców wyrażonym w referendum straty gminy nie przekroczyły 400 tys. zł) lub tzw. budowa plaży za 5 mln zł. Niestety opozycja nie mając większości w radzie gminy nie zablokuje każdą chybioną inwestycję. Przykładowo, w ubiegłym roku za kwotę 240 tys. zł skanalizowano jedną z mniejszych wsi naszej gminy – Janin. Do kanalizacji ma się przyłączyć 7 domów. Wynika z tego, że koszt przyłączenia jednego domu kosztował gminę aż 34 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że koszt wykonania przydomowej oczyszczalni to wydatek rzędu 7-9 tys. zł.  Zatem, gdybyśmy zrobili 7 takich oczyszczalni, wydalibyśmy ok. 60 tys. zł (czyli cztery razy mniej niż wydała gmina), a resztę pieniędzy (180 tys. zł) można byłoby wydać np. na zakup ok. 70. nowoczesnych komputerów dla szkół (na które dzieci m.in. ze szkoły w Wojnowie nie mogą się doczekać od kilku lat).
Ponadto szkoda, że w budżecie jest tak mało tzw. prorozwojowych wydatków. Tak wspaniale położona gmina, pod Bydgoszczą, mająca ogromny potencjał ludzki (dużo dobrze przygotowanych ludzi szukających pracy) i dużo wolnych terenów, jest taka bierna w pozyskiwaniu inwestorów. Przy niewielkim zaangażowaniu moglibyśmy w ciągu kilku lat stać się jedną z prężniejszych gmin naszego regionu, z niskim bezrobociem, nowoczesną siecią dobrze wyposażonych szkół i przedszkoli oraz ciekawą ofertą terenów inwestycyjnych i pod budownictwo mieszkaniowe.
                                                                                   Prezes Stowarzyszenia
                                                                                 „Nasza Gmina Sicienko”
                                                                                        Piotr Chudzyński