Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295936
Ilość wywołań: 517653
Stronę przegląda: 4 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3414 dni temu

[Animacja1]

Nierozwojowy budżet gminy Sicienko

Nastał Nowy Rok, a wraz z nim w życie wchodzi nowy budżet gminy Sicienko na 2014 rok. Jednak nowy budżet to nie tylko drastyczny wzrost o 20 proc. opłaty śmieciowej (w naszym powiecie jesteśmy w niechlubnej czołówce), ale przede wszystkim rozdysponowanie 30-milionowego budżetu. Nie jest sztuką wydać (lub jak kto woli przejeść te pieniądze), cała trudność polega na tym, aby wydać je w sposób oszczędny i prorozwojowy.
Zatem co w tym roku można znaleźć w budżecie naszej gminy? Największym zainteresowaniem mieszkańców zwykle cieszą się inwestycje, jednak ich w budżecie jest niewiele. Radni z Klubu „Nasza Gmina Sicienko” od trzech lat wnioskują o zmniejszenie wydatków na utrzymanie administracji i zwiększenie wydatków na  inwestycje.
A oto co zaplanowano:
•  Wojnowo – miejscowość będąca niemal naszą wizytówką (gdyż leży na bardzo popularnej trasie do jezior i działek rekreacyjnych) w końcu powinna doczekać się przebudowy drogi i renowacji płyty boiska piłkarskiego;
•    Kruszyn – nastąpi przebudowa krótkich odcinków dróg na ul. Strażackiej i Leśnej;
•    Trzemiętowo – wykonana zostanie termomodernizacja budynku szkoły;
•  Sicienko – ruszy „wyasfaltowanie” na odcinku Lipowa-Kasztanowa. Wieloletnia zwłoka w zrobieniu tej (wydawałoby się kluczowej) drogi nie znajduje wytłumaczenia. Kilka razy dziennie tą wyboistą drogą przejeżdżają samochody i gimbusy zakładu komunalnego, psując na niej swoje zawieszenie, co musi sporo kosztować.  
•  Teresin – nareszcie ta prężna miejscowość doczeka się rozwiązania jednego z pilniejszych swych problemów. W tym roku ma ruszyć budowa kanalizacji z wpięciem jej do Kazina.
Pozytywnym efektem posiadania opozycji jest również mniejsza ilość nieracjonalnych i niebezpiecznych ekonomicznie przedsięwzięć typu: przystąpienie na bardzo niekorzystnych warunkach do spółki wodno-kanalizacyjnej (dzięki sprzeciwu mieszkańców wyrażonym w referendum straty gminy nie przekroczyły 400 tys. zł) lub tzw. budowa plaży za 5 mln zł. Niestety opozycja nie mając większości w radzie gminy nie zablokuje każdą chybioną inwestycję. Przykładowo, w ubiegłym roku za kwotę 240 tys. zł skanalizowano jedną z mniejszych wsi naszej gminy – Janin. Do kanalizacji ma się przyłączyć 7 domów. Wynika z tego, że koszt przyłączenia jednego domu kosztował gminę aż 34 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że koszt wykonania przydomowej oczyszczalni to wydatek rzędu 7-9 tys. zł.  Zatem, gdybyśmy zrobili 7 takich oczyszczalni, wydalibyśmy ok. 60 tys. zł (czyli cztery razy mniej niż wydała gmina), a resztę pieniędzy (180 tys. zł) można byłoby wydać np. na zakup ok. 70. nowoczesnych komputerów dla szkół (na które dzieci m.in. ze szkoły w Wojnowie nie mogą się doczekać od kilku lat).
Ponadto szkoda, że w budżecie jest tak mało tzw. prorozwojowych wydatków. Tak wspaniale położona gmina, pod Bydgoszczą, mająca ogromny potencjał ludzki (dużo dobrze przygotowanych ludzi szukających pracy) i dużo wolnych terenów, jest taka bierna w pozyskiwaniu inwestorów. Przy niewielkim zaangażowaniu moglibyśmy w ciągu kilku lat stać się jedną z prężniejszych gmin naszego regionu, z niskim bezrobociem, nowoczesną siecią dobrze wyposażonych szkół i przedszkoli oraz ciekawą ofertą terenów inwestycyjnych i pod budownictwo mieszkaniowe.
                                                                                   Prezes Stowarzyszenia
                                                                                 „Nasza Gmina Sicienko”
                                                                                        Piotr Chudzyński