Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295926
Ilość wywołań: 517643
Stronę przegląda: 4 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3413 dni temu

[Animacja1]

Część XI. Kilka sposobów na zwiększenie emerytury z ZUS

System emerytalny w Polsce oparty jest na tzw. solidarności międzypokoleniowej. Polega ta na tym, że składki emerytalne osób aktualnie pracujących przeznacza się na wypłatę bieżących emerytur. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że system taki jest w miarę bezpieczny, więc nie ma co go ruszać. Jednak problem polega na tym, że nasze społeczeństwo się starzeje, przez to mamy coraz mniej osób płacących składki i coraz więcej emerytów, co w przyszłości może spowodować głęboką zapaść naszych finansów publicznych. Według danych Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju w 2000r. na każdego Polaka w wieku powyżej 65 lat przypadało 5 osób w wieku produkcyjnym (które mogły finansować emerytury), a już w roku 2050 na jednego emeryta będą przypadać niespełna 2 osoby zdolne do pracy. Jednak na zmianę systemu większość z nas ma niewielki wpływ, to co zależne jest od nas to wysokość wypracowanej emerytury. Każdy emeryt ma prawo starać się o przeliczenie swojej emerytury, a ZUS ma obowiązek każdorazowo to uczynić. Poniżej przedstawiam kilka sposobów na zwiększenie dotychczasowej emerytury.
1. Znajdź dokumenty dotyczące stażu pracy i zarobków
Bywa tak, że starając się o emeryturę dołączyliśmy tylko te dokumenty, która mieliśmy w domu i te które były łatwe do zdobycia. Jednak warto zdobyć wszystkie dokumenty, bo każdy nowo dostarczony do ZUS dokument to szansa na wyższe świadczenie. Jeżeli jeden z twoich zakładów pracy został zlikwidowany to nadal możesz zdobyć dowody potwierdzające staż pracy. Możesz to zrobić zwracając się do archiwów gromadzących dokumentację pracowniczą, a część informacji uzyskasz nawet nie wychodząc z domu, wchodząc na stronę www.zus.pl, gdzie jest opracowany przez ZUS wykaz zlikwidowanych i przekształconych firm. Poza tym spróbuj odszukać inne dokumenty np. legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy o zarobkach, druki Rp-7 wystawione przez pracodawcę, świadectwa pracy lub kopie list płac. Jeżeli znalazłeś jakiś dokument, dostarcz go do ZUS. Tam przeliczą na nowo twoją podstawę wymiaru emerytury. Jeżeli przechodziłeś na emeryturę jeszcze przed 1999r. może korzystniejsze będą zarobki z innych lat niż te, od których obliczono ci emeryturę. Dzięki temu uzyskasz wyższy wskaźnik, a co za tym idzie, uzyskasz wyższą emeryturę.
2. Dorabiaj do emerytury
Każdy emeryt może dorabiać. Jednak uważaj ile chcesz dorobić. Ci którzy przeszli na tzw. wcześniejszą emeryturę mogą dorabiać, ale wartość ich „doróbki” ma wpływ na wysokość pobieranej dotychczas emerytury. Jeżeli taki „wczesny emeryt” dorobi nie więcej niż 70 proc. tzw. przeciętnego wynagrodzenia (od 1.03.2010r. wynoszącego 2.270,60 zł) to nie ma to dla niego żadnych konsekwencji finansowych. Jeżeli jednak dorobi więcej niż owe 70 proc. ale mniej niż 130 proc. średniej krajowej to jego emerytura ulegnie zmniejszeniu. Natomiast jeżeli wartość jego „doróbki” przekroczy 130 proc. (od 1.03.2010r. – 4.216,70 zł) to ZUS zawiesi mu emeryturę. Jeżeli jesteś „pełnym” emerytem, czyli masz 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna) to możesz dorabiać do woli bez żadnych ograniczeń.
3. Dorabiałeś więc przelicz
Jeżeli dorabiałeś i twój pracodawca odprowadzał za ciebie składki na ubezpieczenie społeczne, a twoje zarobki z doróbki były wysokie (wyższe od tych wcześniej wskazanych we wniosku o emeryturę) – złóż pismo do ZUS. W piśmie zawrzyj informacje, że pobierasz emeryturę, dodatkowo pracujesz i chcesz, aby doliczono ci „nowy” staż i przeliczono emeryturę. Do pisma dołącz od swojego pracodawcy zaświadczenie o okresie pracy i wysokości zarobków (formularz ZUS Rp-7). Dla wielu osób takie przeliczenie może okazać się bardzo korzystne, bo zwiększy się tzw. kwota bazowa lub wskaźnik, dzięki czemu emerytura będzie wyższa.
4. Zamień emerytury
Jeżeli  osiągnąłeś pełny wiek emerytalny (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna) i dorabiałeś będąc na wcześniejszej emeryturze przez okres minimum 30 miesięcy możesz zamienić emeryturę. Zysk z tej zamiany jest bardzo różny. Jednak najważniejsze, że na takiej zamianie nigdy nie możesz stracić, bo gdy nawet okaże się, że po przeliczeniu nowa emerytura jest niższa od poprzedniej, musisz dostać od ZUS to wyższe, dotychczasowe świadczenie.
5. Z renty na emeryturę
Gdy jesteś rencistą i osiągnąłeś wiek emerytalny przysługuje ci „z urzędu” emerytura (od 1.01.2006r. następuje to automatycznie, bez wniosku rencisty). Jeżeli będąc rencistą dodatkowo pracowałeś weź od pracodawcy zaświadczenie i złóż je w ZUS-ie. Dodatkowo wtedy powinieneś również dostarczyć wniosek ZUS Rp-1. Dzięki tym zabiegom masz realną szansę na wyższą kwotę bazową, a tym samym na wyższe świadczenie emerytalne.
6. Przysługują ci dodatki
W przypadku, gdy ukończyłeś 75 lat masz prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Od 1 marca 2010r. wynosi on 181,10 zł miesięcznie i wypłacany jest przez ZUS „z urzędu” (nie musisz wypełniać żadnych wniosków). Jeżeli jesteś młodszym emerytem to, aby go otrzymać musisz posiadać orzeczenie lekarza-orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
7. Zamiast zero minimalne wynagrodzenie
Jeśli podczas wyliczania emerytury nie udało ci się udowodnić wysokości części zarobków (w niektórych latach) to ZUS  zaliczał te lata jako tzw. okres zerowy. Jednak od stycznia 2009r. zmieniły się przepisy i teraz ZUS w naliczeniach emerytury zamiast zera przyjmuje wysokość płacy minimalnej (z tamtych lat). Niestety nie odbywa się to automatycznie, dlatego musisz samemu złożyć wniosek o przeliczenie świadczenia.
Podsumowanie
Niewątpliwie większość emerytów w Polsce nie jest do końca zadowolona z wysokości pobieranych świadczeń. Biorąc pod uwagę kondycję naszego budżetu państwa oraz zapał naszych rządzących do załatwienia trudnych problemów, zapewne szybko się to nie zmieni. Jednak czasami warto pomóc samemu sobie i raz jeszcze przejrzeć wszystkie swoje domowe „świstki”. Może wśród z nich znajdzie się jakiś, który może nie zmieni naszego życia, ale wniesie dodatkowe kilkadziesiąt złotych na zakup lepszego lekarstwa lub lalki dla ukochanej wnuczki.
                                                                                    Piotr Chudzyński