Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295926
Ilość wywołań: 517643
Stronę przegląda: 3 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3413 dni temu

[Animacja1]

I Festiwal Folkloru i Twórczości Ludowej - relacja

W Sicienku odbył się I Festiwal Folkloru i Twórczości Ludowej Powiatu Bydgoskiego, którego organizatorem było Starostwo Powiatowe, Gminna Rada Kobiet, Zespół Szkół w Sicienku oraz Gminny Ośrodek Kultury. Do konkursu zgłosiło się jedenaście zespołów prawie ze wszystkich gmin naszego powiatu. Całą imprezę poprowadziła Krystyna Lewicka- Ritter. Naszą gminę reprezentowały trzy zespoły: Kruszynianki, Wrzos oraz Frechowne Sznupki z Samsieczna.
 Festiwal rozpoczęła najmłodsza uczestniczka ośmioletnia Monika Przybysz z Koronowa, która śpiewa już sześć lat. Zaraz po niej wystąpiły Frechowne Sznupki pod kierownictwem pani Wioletty Juszczak i jeden z najbardziej utytułowanych zespołów - Solecczanie, który występuje nieprzerwanie od 1987 roku i ma na swoim koncie wiele nagród m. in. Puchar Starosty Bydgoskiego „Złote Skrzydła”. Dodać należy, że jego pieśni goszczą na liście przebojów ludowych Andrzeja Krystka w radiu PIK. W pierwszej części zobaczyliśmy jeszcze zespół z Dobrcza - Kwiaty Jesieni, a tuż po nim, kończąc pierwszą część zaprezentował się najmłodszy stażem zespół Wrzos działający przy Gminnej Radzie Kobiet w Sicienku. W przerwie degustowano przepyszne ciasta upieczone przez panie ze wszystkich kół i stowarzyszeń działających na terenie naszej gminy. Fajnym przerywnikiem na festiwalu okazał się zespół taneczny „Karolacy” z Karolewa prezentujący ludowe tańce.
W drugiej części wystąpił zespół „Brzozowiacy” z Brzozy, który zaprezentował standardy muzyki polskiej z lat 80-tych w wersji chóralnej, przy akompaniamencie pani Anny Durdy, „Wesołe Gospodynie” w strochach borowiackich, zespół „Gamma” z Mąkwarska, „Kruszynianki”, „Łochowianie” oraz solistka Sandra Juraszewska.   Czekając na ogłoszenie wyników mogliśmy obejrzeć występ gościnny zespołu z Mroczy - „Mroczanki”.  JURY obradowało w składzie: pani Marlena Przybył - przewodnicząca, Grażyna Kaźnica, Halina Tadrowska oraz Danuta Milewska-Cichy, i na pewno nie miało łatwego zadania, gdyż wszystkie zespoły prezentowały bardzo wysoki poziom muzyczny, a stroje uczestników były tak oryginalne i barwne, że prześcigały się w pięknie. Przed ogłoszeniem wyników pani przewodnicząca JURY podsumowała I Festiwal Folkloru słowami poezji Adama Mickiewicza:
Gdzie słyszysz śpiew - tam wchodź,
Tam dobre serca mają,
Źli ludzie, wierzaj mi,
 Ci - nigdy nie śpiewają.
Po tych słowach ogłoszono werdykt. Przyznano trzy wyróżnienia, wśród nich znalazły się dwa zespoły z naszej gminy: Wrzos, który doborem repertuaru i nutką humoru rozbawił całą salę oraz nasze Frechowne Sznupki – wspaniałe dzieciaczki, które kultywują tradycje śpiewając i tańcząc równocześnie. Trzecie wyróżnienie otrzymał zespół Wesołe Gospodynie z  Koronowa.
Debiut tegoż festiwalu w Sicienku można uznać za bardzo udany. Wszyscy świetnie się bawili, zarówno uczestnicy, jak i goście byli bardzo zadowoleni.

                                                                                           Beata Henke

Poniżej kilka zdjęć z festiwalu.

Frechowne Sznupki z Samsieczna

Wrzos

Brzozowiacy

Kruszynianki

Łochowianie

Solecczanie

Gamma

Karolacy

Publiczność

Nowy nabytek zespołu Wrzos, utalentowany muzyk, Pan Piotr (wtrącenie autora strony)

Wręczenie nagród