Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: mieszkaniec 2

Jak to możliwe , że opłata za wywóz śmieci wzrosła a częstotliwość odbioru przez firmę Corimp zmalała z 2 razy w miesiącu do 1 raz na miesiąc. Wg prostych obliczeń koszty związane z odbiorem spadły o połowę. Dzieje się tak , jak w sposób bezprzetargowy wybiera się firmę do wywozu śmieci. Ceny za wy . . .
Ilość odwiedzin: 249727
Ilość wywołań: 462480
Stronę przegląda: 2 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 2897 dni temu

[Animacja1]

A co tam w naszym magistracie słychać?

Na stronie urzędowej (nie zielonej, a białej) pojawiła się informacja o sesji Rady Gminy planowanej na 27 kwietnia. Poniżej kilka zdań na poruszane na niej tematy.

BUDŻET – czyli teraz stawiamy na Janin
W budżecie i planie wieloletnim gminy wójt proponuje:
•    aby dług na koniec tego roku wyniósł prawie 6 mln (3 lata temu było to jeszcze 3,2 mln zł);
•    zaplanować w  przyszłym roku wzrost  pensji wójta o 53% (czyżby ósma osoba  z rady gminy już zmieniła zdanie?);
•    na spłatę odsetek od zaciągniętych kredytów wydać 240 tys. zł.
Pojawiła się też cicha (bo nie ma słowa o niej w części opisowej planu wieloletniego) zmiana dotycząca kanalizacji w Janinie. Przesunięto jej realizację (290 tys. zł) aż o 3 lata z 2016 na 2013r. Dla przykładu rozpoczęcie kanalizacji Kruszyna zaplanowane została dopiero na lata 2016 – 2017.

PRZEDSZKOLA – zmiana klimatu
To akurat dobra wiadomość. Zmienił się klimat w gminie w sprawie przedszkoli. Planuje się od 1 września powołanie dwóch oddziałów przedszkolnych w Kruszynie i Strzelewie. Zatem będzie realizowany nasz kolejny pomysł wyborczy (pierwszym było wydłużenie pracy urzędu we wtorek do 17.00) dotyczący wychowania przedszkolnego. Mamy jedynie nadzieję, że oddziały będą czynne do 17.00 (tak, aby pracujące mamy zdążyły odebrać dzieci po zakończonej pracy) oraz, że nabór przedszkolanek odbędzie się w formie otwartych i jawnych konkursów.

RADNY  - nie powinien za dużo wiedzieć
Od kilku miesięcy wójt odmawia udzielenia informacji radnym. Dochodzi do paradoksów, że łatwiej mieszkańcowi uzyskać informacje dotyczącą gminy niż radnemu. Przykładowo, przewodnicząca rady dwa razy zwracała się o informacje na temat wysypiska śmieci w Trzemiętówku (31 stycznia i 5 lutego) i do dnia dzisiejszego takowej informacji nie uzyskała. W dniu 28 lutego złożyła w tej sprawie skargę, którą rada gminy ma rozpatrzyć na tej sesji. Można się jedynie zastanawiać czy wynika to z tego, że wysypisko posiada jakąś wstydliwą zawartość, czy jedynie z lekceważenia radnych.
                                                                                    Piotr Chudzyński