Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295926
Ilość wywołań: 517643
Stronę przegląda: 3 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3413 dni temu

[Animacja1]

Krakowska wyprawa

 Tym razem celem nie było tradycyjne zwiedzanie zabytków, ale kultura przez duże "K". Dostaliśmy zaproszenie na wernisaż wystawy pt. "Turner. Malarz żywiołów" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
 William Turner (1775-1851) to największy malarz angielskiego romantyzmu, prekursor impresjonizmu i symbolizmu.
Wystawę przygotował Bucerius Kunst Forum Hamburgu. Pokazane są na niej 84 dzieła Turnera przedstawiające żywioły ziemi, wody, powietrza i ognia, pochodzące z Galerii Tate oraz kolekcji angielskich i amerykańskich. Turner pozostawił po sobie prawie 30 tys. prac. Wystawa jest czynna do 08.01.2012r.
Uwaga praktyczna : ponieważ wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem, wydłużono godziny otwarcia w piątki do 20.00, a w ostatnim tygodniu wystawa jest czynna także w poniedziałek.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Krakowskim Salonie Poezji, który mieści się w gościnnych progach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Twórcą Salonu jest Anna Dymna. W każdą niedzielę o godz.12.00 znani aktorzy czytają wiersze ulubionych poetów. Poezji towarzyszy muzyka. Do tej pory odbyło się już ponad 300 takich spotkań. Wstęp jest bezpłatny.

Uwaga praktyczna: aby mieć miejsce siedzące w pięknym foyer Teatru należy wybrać się w sobotę rano, ok.7.30 i stanąć przed kasą, która jest czynna od 9.00. Tylko w ten sposób można zdobyć wejściówkę. Miejsc siedzących jest ok.50.Reszta spragnionych poezji na żywo siada i stoi gdzie popadnie, także na schodach. Salon istnieje tylko i wyłącznie dzięki sponsorom prywatnym i pomocy miasta Krakowa i Małopolski. Gospodarzem Salonu oprócz Anny Dymnej jest Anna Burzyńska, Józef Opalski i Bronisław Maj.

16.10.2011r. gościem Salonu był Jacek Cygan, który wraz z przyjaciółmi recytował swoje mniej znane wiersze z tomiku pt. "Pies w tunelu". Słowa piękne, mądre i liryczne, pobudzające do myślenia. Do tego wypowiedziane w pięknych wnętrzach Teatru im. Juliusza Słowackiego.

Między jednym wydarzeniem kulturalnym, a drugim spacer na Wawel, a po drodze kościół pw. Św. Piotra i Pawła, kościół św. Andrzeja, pomnik ks. Piotra Skargi, pomnik Tadeusza Kościuszki, kościół Mariacki, Sukiennice i inne zabytki.

                                                  Teks i zdjęcia:  Ewa i Andrzej Grzelak