Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295829
Ilość wywołań: 517538
Stronę przegląda: 5 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3407 dni temu

[Animacja1]

Podsumowanie debaty nt. budżetu gminy Sicienko na 2012 r.

W dniu 14 grudnia wraz Klubem Radnych "Nasza Gmina Sicienko"  przeprowadziliśmy debatę, na temat budżetu gminy na 2012r. Poza pozytywnymi jego akcentami, w postaci rozpoczęcia spłacania 6-milionowego zadłużenia, pojawiło się niestety kilka negatywnych.
Nie znalazły się w budżecie np. takie inwestycje jak: drogi w Kruszynie i Sicienku (ul. Akacjowa i Lipowa), boisko w Samsiecznie, chodniki i lampy w Goncarzewach i Dąbrówce. A szkoda, bo byłyby na ten cel pieniądze w przyszłorocznym budżecie. Za to pojawiła się koncepcja "wpięcia" naszych ścieków do kanalizacji w Bydgoszczy za blisko 5 mln zł, modernizacja świetlicy za niebotyczną wręcz kwotę 1 mln zł oraz wzrost wydatków na wynagrodzenia urzędników (pomimo, iż w latach 2006-2010 wydatki na wynagrodzenia wzrosły o blisko 60 proc).
Najwięcej czasu poświęciliśmy sprawie kanalizacji. Przekonywaliśmy, że inwestycja za 5 mln zł powinna być ekonomicznie uzasadniona, a jej skutki przewidywalne. Tymczasem nadal wójt nie przedstawił, pomimo próśb radnych, alternatywnych rozwiązań. Nie ma kosztorysów i ekspertyz podłączenia naszych ścieków do innych sąsiadów np. Nakła lub Koronowa.
Przedstawiliśmy także rezultat naszych rozmów z władzami Nakła. Podłączenie naszych ścieków do Nakła mogłoby być tańsze o ok. 3 mln zł, a cena ścieków znacznie niższa (obecnie poniżej 5 zł/m3). Ponadto, nakielska spółka wod-kan nie jest zadłużona, a bydgoski MWiK posiada zadłużenie na ponad 500 mln zł.
Przypomnieliśmy także, że w referendum 75 proc. mieszkańców opowiedziało sie przeciw spółce z bydgoskim MWiK-em. Przedstawiliśmy także wypowiedzi radnych z sąsiedniej gm. Białe Błota, którzy kilka lat temu podłączyli się do Bydgoszczy, a którzy obecnie bardzo tego żałują.
Upubliczniliśmy także treść trzech porozumień gminy Sicienko z MWiK-em, zawartych przez wójta bez zgody (i najprawdopodobniej też wiedzy) Rady Gminy Sicienko, z których wynika, że gm. Sicienko ma zapłacić ok. 5 mln zł za to co miał bydgoski MWiK zrobić na swój koszt. Przedstawiliśmy jak to wyglądało w latach:
•    2001r. – w porozumieniu bydgoski MWiK zobowiązuje się wykonać wpięcie naszych ścieków na swój koszt (przepompownia i rurociąg 3,4 km);
•    2008r. – w piśmie MWiK informuje, że jednak tego nie może zrobić;
•    styczeń 2011 – wójt podpisuje porozumienie, że odstępuje się od ustaleń porozumienia z 2001r. w zamian za bliżej nieokreślony dług gminy względem spółki (ponoć domagano się ok. 170 tys. zł, jednak radni nigdy nie zobaczyli na to dokumentów).
•    30 listopada 2011r., czyli kilka dni temu, wójt podpisuje trzecie porozumienie o "wpięciu" nas do bydgoskiej kanalizacji bez określenia warunków i cen, czyli „w ciemno”.
Celem debaty była dyskusja i przekonanie grupy radnych popierających wójta, że budżet w obecnym kształcie jest rażąco niekorzystny dla naszej gminy. Pomimo imiennych zaproszeń, z ośmiu radnych, na debatę przyszedło tylko dwóch.
Na koniec chcielibyśmy także podziękować wójtowi Janowi Wachowi za przybycie. Może będzie to pierwszy krok na drodze prowadzącej do unormowania sytuacji w gminie.
                                 Prezes Stowarzyszenia "Nasza Gmina Sicienko"
                                 Piotr Chudzyński