Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295829
Ilość wywołań: 517538
Stronę przegląda: 5 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3407 dni temu

[Animacja1]

W Kruszynie wygrała nowa jakość za 1 mln zł

Na ostatniej sesji głosami 8 prowójtowych radnych zapadła decyzja o rozbudowie w 2012r. świetlicy w Kruszynie za ogromną kwotę - miliona złotych (600 tys. zł z kasy gminy). Wicewójt określił to nawet mianem wprowadzania nowej jakości do Kruszyna. Dla porównania za takie pieniądze można wybudować 2 – 3 domy jednorodzinne.
Nasuwa się pytanie - czy był to najbardziej palący problem w Kruszynie? Czy faktycznie świetlica była za mała? Przecież jest ona otwarta od poniedziałku do piątku zaledwie po 4 godziny dziennie, a w pozostałym okresie zazwyczaj stoi pusta. Po co ją więc jeszcze rozbudowywać? Owszem po kilku latach użytkowania wymaga porządnego remontu (elewacja, toalety, podłogi i ściany), ale nie budowy piętra. Na remonty też są pieniądze unijne i można je wykonać za 50-100 tys. zł. Za pozostałą kwotę można byłoby załatwić problem remontu budynku szkoły w Kruszynie (od wielu miesięcy nie ma ok. 300 tys. zł na remont uszkodzonej ściany sali gimnastycznej) oraz zbudować drogę bądź kilka chodników.
Na marginesie,  zgodnie z ekspertyzą techniczną wykonaną przez rzeczoznawcę w  październiku 2010r. stan techniczny blacharki okapu i ściany osłonowej sali gimnastycznej - cytuję "stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia przebywających w pobliżu osób. Dla uczniów i personelu szkoły należy wprowadzić zakaz przechodzenia pod ścianami - od strony zewnętrznej - sali gimnastycznej". Zgodnie z kosztorysem inwestorskim remont kosztowałby gminę od 263 tys. do 325 tys. zł.
Niestety wójt zaproponował, a 8 prowójtowych radnych to przegłosowało, że na 2012r. na remont sześciu naszych szkół przeznaczona zostanie zaledwie kwota 103 tys. zł.
Dodać należy, że radni z klubu "Nasza Gmina Sicienko" po zdobyciu informacji o istnieniu problemu i ekspertyzy podjęli temat. W odpowiedzi wójta z 7 listopada ub. r. na ich pismo pojawiło się nawet optymistyczne zdanie, że projekt wzmocnienia ściany "realizowany powinien być w przyszłym roku". Ale w budżecie środki na ten cel nie znalazły się. Dla zobrazowania jak wyglądają odpowiedzi od wójta do naszego radnego poniżej załączam pismo w sprawie sali w Kruszynie.

Podsumowując, życie to sztuka podejmowania wyborów. Czasem jest to wybór między świetlicą a salą gimnastyczną, czasami między kortem tenisowym a asfaltem.
Zupełnie niezrozumiałe jest jednak, gdy władza przedkłada komfort zajęć w świetlicy nad bezpieczeństwo dzieci - w wydawałoby się bezpiecznej - szkole gminnej. 

                                                      Prezes Stowarzyszenia Nasza Gmina Sicienko
                                                                         Piotr Chudzyński

Poniżej fragmenty z sesji, na której zapadały decyzje w tej sprawie oraz dyskusja na ten temat.