Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: mieszkaniec

Każdy kto ma elementarną wiedzę wie że nowy wójt nie może zwalniać ludzi, bo mu kodeks pracy na to nie pozwala, nigdzie się tak nie dzieje, każdy kto twierdzi inaczej jest mega niekompletowany
Ilość odwiedzin: 271927
Ilość wywołań: 489279
Stronę przegląda: 6 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3165 dni temu

[Animacja1]

Niezapomniane Kresy - niesamowite miejsca w obiektywie Państwa Pierzyna

Brama Lubarta w Łucku
Część zamku Lubarta powstałego w XIII - XIV wieku. Został on pobudowany za panowania Litwinów w Łucku. Lubart był Litwinem i znacznie się przyczynił do rozwoju tego miasta.

 

Ratusz w miejscowości Buczacz
Andrzej Potocki wraz z nadaniem miastu przywileju magdeburskiego zobowiązał się wybudować na własny koszt ratusz z wysoką wieżą. Wieża ta jako najwyższy punkt w okolicy pełniła strategiczną rolę przy wypatrywaniu wroga. Niestety było ich aż nadto, skoro obecna postać ratusza (1932) to efekt piątej odbudowy.

 

Żółkiew
Pod koniec XVII wieku było to jedno z najładniejszych miast Rzeczpospolitej. Do dziś można podziwiać kościół św. Wawrzyńca wzniesiony w 1606 - 1618 z fundacji hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

 

Cmentarz Łyczakowski
Najstarsza nekropolia Lwowa (rok założenia 1786, zaś warszawskich Powązek 1790)

Cmentarz Orląt
Znajdują się na nim mogiły uczestników obrony Lwowa w latach 1918-1920. Spośród pochowanych tam 3 tys. żołnierzy większość to młodzież szkół średnich i wyższych. Choć najmłodszy obrońca miał zaledwie 9 lat (dziś byłby to uczeń 3 klasy).

 

Rynek we Lwowie
W 1998 roku Rynek wraz z całą starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

Opera w Lwowie
Podczas uroczystości otwarcia tego teatru 4 października 1900 roku gościem honorowym był Henryk Sienkiewicz.

 

Ławra Poczajowska
Największy ośrodek prawosławia na Wołyniu. Istnieje legenda, iż podczas najazdu turecko-tatarskiego (XVII) otoczeni przez nieprzyjaciół mnisi zaczęli śpiewać kondakion "O waleczna Hetmanko", wówczas na niebie pojawiła się Matka Boża i otoczyła klasztor swoim płaszczem. Od tego momentu pociski wystrzeliwane w jego kierunku wracały i raziły wroga.

 

Zamek w Olecku na Ukrainie
Zamek pochodzi z XII wieku, to w nim 1 sierpnia 1629 roku urodził się przyszły król Polski Jan III Sobieski.

Twierdza Chocim
Jedna z najważniejszych twierdz Podola. Początki jej sięgają XIII wieku. Chocim powinniśmy kojarzyć z dwoma bitwami z Turkami z roku 1621 i 1673, obydwie dla nas zwycięskie.

 

Most turecki w Kamieńcu Podolskim
Most ten na rzece Smotrycz łączy twierdze ze Starym Miastem. Jego murowana wersja powstała już w końcu XV wieku.

Kamieniec Podolski (stolica Podola)
Podczas wojen polsko-tureckich w drugiej połowie XVII wieku sułtan Mehmed IV oblegał Kamieniec z armią o liczebności ok. 200 tys. żołnierzy. 26 sierpnia 1672 szczupła załoga Kamieńca na honorowych warunkach poddała się. Podczas ewakuacji zamku nastąpił przypadkowy wybuch amunicji w prochowni, w efekcie wybuchu zginął m.in. pułkownik Jerzy Wołodyjowski komendant obrony zamku. Historię tą nieco zmienił, ubarwił i podprawił patosem Henryk Sienkiewicz w „Panu Wołodyjowskim”.

 

Ukraińskie arbuzy
Na czarnej ziemi wszystko samo rośnie.