Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295926
Ilość wywołań: 517643
Stronę przegląda: 4 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3413 dni temu

[Animacja1]

Niezapomniane Kresy - niesamowite miejsca w obiektywie Państwa Pierzyna

Brama Lubarta w Łucku
Część zamku Lubarta powstałego w XIII - XIV wieku. Został on pobudowany za panowania Litwinów w Łucku. Lubart był Litwinem i znacznie się przyczynił do rozwoju tego miasta.

 

Ratusz w miejscowości Buczacz
Andrzej Potocki wraz z nadaniem miastu przywileju magdeburskiego zobowiązał się wybudować na własny koszt ratusz z wysoką wieżą. Wieża ta jako najwyższy punkt w okolicy pełniła strategiczną rolę przy wypatrywaniu wroga. Niestety było ich aż nadto, skoro obecna postać ratusza (1932) to efekt piątej odbudowy.

 

Żółkiew
Pod koniec XVII wieku było to jedno z najładniejszych miast Rzeczpospolitej. Do dziś można podziwiać kościół św. Wawrzyńca wzniesiony w 1606 - 1618 z fundacji hetmana Stanisława Żółkiewskiego.

 

Cmentarz Łyczakowski
Najstarsza nekropolia Lwowa (rok założenia 1786, zaś warszawskich Powązek 1790)

Cmentarz Orląt
Znajdują się na nim mogiły uczestników obrony Lwowa w latach 1918-1920. Spośród pochowanych tam 3 tys. żołnierzy większość to młodzież szkół średnich i wyższych. Choć najmłodszy obrońca miał zaledwie 9 lat (dziś byłby to uczeń 3 klasy).

 

Rynek we Lwowie
W 1998 roku Rynek wraz z całą starówką został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

 

Opera w Lwowie
Podczas uroczystości otwarcia tego teatru 4 października 1900 roku gościem honorowym był Henryk Sienkiewicz.

 

Ławra Poczajowska
Największy ośrodek prawosławia na Wołyniu. Istnieje legenda, iż podczas najazdu turecko-tatarskiego (XVII) otoczeni przez nieprzyjaciół mnisi zaczęli śpiewać kondakion "O waleczna Hetmanko", wówczas na niebie pojawiła się Matka Boża i otoczyła klasztor swoim płaszczem. Od tego momentu pociski wystrzeliwane w jego kierunku wracały i raziły wroga.

 

Zamek w Olecku na Ukrainie
Zamek pochodzi z XII wieku, to w nim 1 sierpnia 1629 roku urodził się przyszły król Polski Jan III Sobieski.

Twierdza Chocim
Jedna z najważniejszych twierdz Podola. Początki jej sięgają XIII wieku. Chocim powinniśmy kojarzyć z dwoma bitwami z Turkami z roku 1621 i 1673, obydwie dla nas zwycięskie.

 

Most turecki w Kamieńcu Podolskim
Most ten na rzece Smotrycz łączy twierdze ze Starym Miastem. Jego murowana wersja powstała już w końcu XV wieku.

Kamieniec Podolski (stolica Podola)
Podczas wojen polsko-tureckich w drugiej połowie XVII wieku sułtan Mehmed IV oblegał Kamieniec z armią o liczebności ok. 200 tys. żołnierzy. 26 sierpnia 1672 szczupła załoga Kamieńca na honorowych warunkach poddała się. Podczas ewakuacji zamku nastąpił przypadkowy wybuch amunicji w prochowni, w efekcie wybuchu zginął m.in. pułkownik Jerzy Wołodyjowski komendant obrony zamku. Historię tą nieco zmienił, ubarwił i podprawił patosem Henryk Sienkiewicz w „Panu Wołodyjowskim”.

 

Ukraińskie arbuzy
Na czarnej ziemi wszystko samo rośnie.