Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295829
Ilość wywołań: 517538
Stronę przegląda: 5 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3407 dni temu

[Animacja1]

16 kwietnia 1952r. zamknięto sprawę gen. Nila

Dokładnie 60 lat temu wydano wyrok śmierci przez powieszenie na generale Auguście Fieldorfie ps. „Nil” - legendzie AK-owskiego podziemia.
August Fildorf  (obok jego zdjęcie z żoną i córką) był żołnierzem Legionów Polskich, uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, w czasie drugiej wojny światowej był dowódcą dywersji Komendy Głównej AK (Kedyw). To on wydał rozkaz likwidacji generała SS w Warszawie F. Kutschery. W połowie 1944 roku powierzono mu zadanie zorganizowania nowej formacji konspiracyjnej „NIE” (skrót od „Niepodległość) w ramach AK, która miała przygotowywać się do walki o niepodległość pod sowiecką okupacją.

W marcu 1945 roku „Nil” został aresztowany pod Warszawą przez NKWD i zesłany na Ural, jego fałszywe dokumenty były doskonale spreparowane – nie rozpoznano w nim generała Armii Krajowej. Wrócił do Polski pod koniec 1947 roku jako Walenty Gdanicki. Ujawnił się dopiero w lutym 1948 roku. Od tego czasu agenci urzędu bezpieczeństwa podjęli się intensywnego rozpracowywania jego osoby.

Aresztowano go w listopadzie 1950 roku w Łodzi i osadzono w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, gdzie doczekał wykonaniu wyroku śmierci 23 lutego 1953 roku. Do dziś nie jest znane miejsce jego pochówku.

Maria Fieldorf-Czarska - córka "Nila" po 1989r. podjęła walkę o ukaranie oprawców, argumentując:  "Dla mnie to jest niepojęte. Człowieka powieszono, ale winnych nie ma. Śledczy żyją i ta pani prokurator też żyje". "Nie mogę się zgodzić na umorzenie śledztwa i uznanie za niewinnych Alicji Graff, wicedyrektor departamentu sądowego w Prokuraturze Generalnej, prokuratora Witolda Gatnera, śledczego Kazimierza Górskiego. Mogli odmówić [udziału w zbrodni]. Nikt ich nie zmuszał ani psychicznie, ani fizycznie. Żądam osądzenia ludzi, którzy zamordowali mego ojca".

Niestety córka Maria nie doczekała się procesu oprawców jej ojca, zmarła w 2010 roku.  
    

W naszej  gminie mieszkają repatryjanci z okolic Tarnopola (dzisiejsza Ukraina). To w okolicach Narojowa stacjonował 51 Pułk im. Giuseppe Garibaldiego, a jego dowódcą był wówczas płk A. Fieldorf. Starsi mieszkańcy uczęszczający na niedzielną Mszę Świętą mogą pamiętać jak wojsko ze swym dowódcą co niedziela przybywało do kościoła. Mogą pamiętać generała Nila.

                                                                                       Piotr Chudzyński

 

Poniżej jeden z filmów jaki można znaleźć w Internecie nt. "Nila".