Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 295926
Ilość wywołań: 517643
Stronę przegląda: 3 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3413 dni temu

[Animacja1]

Bóg się rodzi!

W Kruszynie, Sicienku, Wierzchucinku, Samsiecznie i Dąbrówce (czyli u nas), ale i na całym chrześcijańskim świecie ponownie, jak co roku, wypełnił kościoły śpiew. Albowiem repertuar pieśni bożonarodzeniowych znany jest powszechnie (orientujemy sie nawet w kolędach innych narodów), ale też lubiany. Muzyka oraz choćby takie słowa:

Bóg się rodzi - moc truchleje,
Pan Niebiosów - obnażony!
Ogień krzepnie - blask ciemnieje,
Ma granice - Nieskończony
Wzgardzony - okryty chwałą,
Śmiertelny - Król nad wiekami.


Ukazują całe piękno wiary w Jezusa Chrystusa. Autorem ich jest Franciszek Karpiński, który wiersze zaczął pisać po 40-stce. Dzisiaj – można by rzec – późno, gdyż współcześnie przyjmuje się, że karierę należy robić przed 30-stką, zaś dzieci po. Trochę szkoda, bo na dzieci dobry jest czas za młodu, natomiast sztuce paradoksalnie służy wiek dojrzały, ba nawet starość (może to kwestia doświadczenia).
Dlatego to kolęda Karpińskiego należy do tych dzieł, po napisaniu których można spokojnie umrzeć, bo są piękne, dobre i zmieniły świat na nieco lepszy. Zmieniać go zaczęły już od roku 1792, kiedy to pierwszy raz utwór ten wykonano w Starym Kościele Farnym w Białymstoku. Podobno wykorzystanie przez autora  oksymoronów w tekście (np. moc truchleje, ogień krzepnie), uwydatnia wielkość cudu. Tak to analiza wiersza potrafi wszystko popsuć. Wzgardzony - okryty chwałą, brzmi cudownie i będzie lepiej jak tak pozostanie, a oksymorony lepiej sobie darujmy, przynajmniej na czas świąt.
                                                                                         Izabela Chudzyńska