Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: mieszkaniec 2

Jak to możliwe , że opłata za wywóz śmieci wzrosła a częstotliwość odbioru przez firmę Corimp zmalała z 2 razy w miesiącu do 1 raz na miesiąc. Wg prostych obliczeń koszty związane z odbiorem spadły o połowę. Dzieje się tak , jak w sposób bezprzetargowy wybiera się firmę do wywozu śmieci. Ceny za wy . . .
Ilość odwiedzin: 249639
Ilość wywołań: 462381
Stronę przegląda: 5 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 2895 dni temu

[Animacja1]

A może tak do Gołuchowa?

Gołuchów - wieś w woj. wielkopolskim, ok. 16km od Kalisza. We wsi znajduje się zamek w stylu renesansu francuskiego, wzniesiony w latach 1550-1560 dla Rafała Leszczyńskiego (wojewody brzesko-kujawskiego), położony w rozległym 162 ha parku w stylu angielskim. Zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, którzy nie dbali o niego, przez co stopniowo popadał w ruinę.
W końcu kupił go Tytus Działyński dla syna Jana i jego małżonki Izabeli z Czartoryskich. Izabela przeprowadziła gruntowny remont. Jej zawdzięczamy sprowadzone z Włoch, Hiszpanii i Francji marmurowe kominki, obramowania okien, sztukaterię i mozaiki. W przebudowanym zamku umieściła swoją kolekcję dzieł sztuki przeznaczając na ogólnodostępne muzeum. Sama natomiast zamieszkała w Oficynie.
Ciekawostką są przepięknie rzeźbione schody, z egzotycznego drewna, budowane były przez 25 lat. Aby je wyeksponować dobudowano dodatkową wieżę.
W Gołuchowie mieści się Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu i jedyne w Polsce Muzeum Leśnictwa. W parku jest wiele okazów rzadkich, egzotycznych drzew i krzewów. Jest to świadectwo dendrologicznych pasji Działyńskich widocznych także w Kórniku koło Poznania.
W parku znajduje się mauzoleum - kaplica grobowa Elżbiety Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej, fundatorki.
                                                                  Tekst i fot. Ewa i Andrzej Grzelak

Wejście główne


Przepiękny dziedziniec często wykorzystywany do sesji zdjęciowych


Fragment słynnych schodów

Poniżej kilka ciekawszych eksponatów


Kaplica fundatorki


Dawniej oranżeria z powozownią, a dziś hotel z restauracją