Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294696
Ilość wywołań: 516307
Stronę przegląda: 6 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

Pierwsze jaskółki programu programu wyborczego lub 3 pytania do ...

Kilka tygodni temu poproszony byłem przez młodą dziennikarkę o odpowiedź na 3 pytania dotyczące nadchodzących wyborów. Ponoć takie pytania otrzymał też jeden z radnych i aktualnie urzędujący nam wójt. Niestety pierwszy z nich uchylił się od odpowiedzi, a drugi odpowiedział, ale przed publikacją wycofał materiał. W wyniku tego, gazeta nie mogąc przedstawić czytelnikom alternatywnych pomysłów na gminę wycofała się z publikacji. A, że przygotowane przeze mnie odpowiedzi posiadały cechy programu wyborczego (o który jestem często pytany, choć to jeszcze nie ten moment) poniżej przedstawiam ten nieopublikowany materiał.

Zamierza Pan kandydować na wójta w zbliżających się wyborach, jak ocenia Pan swoje szanse?
Tak, zamierzam ubiegać się o to stanowisko. Mam zasadę, że jeżeli nie jestem z czegoś zadowolony to próbuję to zmienić. Negatywnie oceniam wyniki ostatnich lat pracy naszego włodarza i dlatego mówię, że chcę i wiem jak zmienić tę gminę, aby nam wszystkim żyło się lepiej. Oczywiście nie zrobię tego sam. Bardzo dużo ludzi się zaangażowało, aby mi w tym pomóc. Można nawet powiedzieć, że jest to prawdziwy zryw obywatelski, osób które domagają się zmian. Zatem będziemy w jesiennych wyborach wystawiać pełne listy do rady gminy. Poza tym, organizujemy też nową listę do rady powiatu (uczestnictwo w niej zgłosiły też już inne gminy) i wystawiamy z niej „bardzo silne nazwiska” – czyli osoby bardzo doświadczone i sprawdzone na szczeblu rady gminy.

Czy ma Pan już plan na dalszy rozwój gminy Sicienko?
Dzięki doświadczeniu w administracji i finansach publicznych chciałbym ocenić gospodarkę finansową gminy i w razie potrzeby ją uporządkować. Niestety ostatnie lata dla gminy Sicienko – to lata stracone. Pomimo, że bardzo dużo środków unijnych było kierowanych właśnie na rozwój małych wiejskich gmin, nasza gmina prawie z nich nie korzystała (pozycja naszej gminy, pod względem wykorzystywania środków z UE, w ostatniej dziesiątce rankingu gmin woj. kuj.-pom. mówi sama za siebie). A przecież gmina Sicienko ma ogromny potencjał – wspaniałe położenie (koło dużego miasta), dużo wolnych terenów pod inwestycje oraz sporo aktywnych ludzi, można byłoby powiedzieć, że jesteśmy skazani na sukces. Jednak jak widać samo posiadanie atutów nie wystarczy, trzeba jeszcze umieć je wykorzystać.
Jednak finanse to nie wszystko, gdyż są one jedynie potrzebne do tego by zwiększyć komfort życia w gminie. Najważniejszy powinien być zawsze człowiek. Zależy mi zwłaszcza na tych najmłodszych mieszkańcach tj. dzieciach i młodzieży. Chciałbym rozruszać tę gminie i dać „zielone światło” wszystkim organizacjom - od klubów sportowych, harcerstwa, na Caritasie kończąc. Należy dać dzieciakom alternatywę w stosunku do gier komputerowych lub kolegów ciągnących je na piwo. Sam byłem przez wiele lat instruktorem w harcerstwie i wiem jak ważna jest praca społeczna, młody człowiek ma bardzo dużo energii, dużo ufności i optymizmu, i ważne jest, aby ten ogromny młodzieńczy potencjał dobrze wykorzystać. Pojawiła się również plotka jakobym chciał po wyborach likwidować w gminie najmniejsze szkoły. Korzystając z okazji chciałbym zdemontować tę informację. Szkoły, zwłaszcza w takiej gminie jak nasza, powinny być priorytetowe i należy je umacniać i wspierać, a nie likwidować. Są przecież nadal miejsca w gminie (zwłaszcza te uboższe), gdzie szkoła jest źródłem cywilizacji. Zamykając tam szkołę zamknęlibyśmy ludziom okno na świat. To właśnie tam dzieci spotykają się na kółkach, a aktywne panie w stowarzyszeniach i panowie na zajęciach sportowych.
To co chciałbym zmienić od razu (a dotyczy właśnie szkół) – i powinny się na to znaleźć pieniądze – to świetlice. Rodzice muszą mieć możliwość odebrać dzieci po pracy i nie martwić się, że są bez opieki. Poza tym, nie jestem nastawiony na likwidacje i krótkowzroczne zaciskanie pasa, ale na racjonalne wydawanie pieniędzy (bez kosztownego przenoszenia przedszkoli co dwa lata lub budowy plaży za 5 mln zł) oraz dynamiczny rozwój i zwiększeniu dochodów budżetu gminy. Oczywiście nie dotyczy to dochodów uzyskanych z kieszeni mieszkańców, gdyż nasza gmina z podatków lokalnych (rolny, od nieruchomości) już więcej z ludzi „nie wyciśnie”, gdyż dochodzi już do maksymalnych ustawowych stawek. Dodatkowych środków należy szukać poprzez zwiększenie liczby mieszkańców (37 proc. podatku PIT od mieszkańca wraca do budżetu gminy), racjonalną gospodarkę nieruchomościami, ściąganie inwestorów (przez co powstaną też w gminie nowe miejsca pracy) oraz w programach finansowanych ze środków unijnych.

Co chciałby Pan zmienić w gminie Sicienko?
Odpowiem nieco żartobliwie, że chciałbym zmienić wójta. Niestety tak jest, że rozwój gminy zależy w dużym stopniu od zdolności i pracowitości właśnie włodarza. Jeżeli potrafi zarządzać finansami i ludźmi oraz jest skuteczny w pozyskiwaniu środków unijnych i nowych inwestorów to gmina Sicienko szybko może nadrobić wieloletnie zapóźnienia i stać się nowoczesną, wygodną do życia gminą. A jest to możliwe. Mój kolega z Nakła pozytywnie podbudowany świeżo wygranym referendum i ogromną aktywnością mieszkańców powiedział: jakbym w tej chwili miał wybrać miejsce, gdzie chciałbym zamieszkać wybrałbym gminę Sicienko.
Mówi się, że pierwsza jaskółka wiosny nie czyni. Nie czyni, ale ją zapowiada, i nigdy się nie myli.
Zostało jeszcze kilka miesięcy do wyborów, zatem proszę przyglądać się kandydatom, i niech wygra najlepszy.