Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294695
Ilość wywołań: 516306
Stronę przegląda: 3 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

W 2012r. za 1 m3 wody mieliśmy płacić 6,64 zł, a ścieków 17,83 zł.

Taką propozycję „na dzień dobry” dostaliśmy od fachowców ze spółki wod.-kan. Jednak od tego czasu problem ścieków nie posunął się znacząco do przodu. Zainwestowaliśmy duże pieniądze w modernizację oczyszczalni, która okazuje się, że nie spełnia norm ekologicznych i trzeba będzie ją niebawem zamknąć.
Po zadymie jaką nam władza zgotowała ze spółką, wywóz szamba (9 m3) kosztuje od 150 do 180 zł (dla porównania osoby „skanalizowane płacą za 9m3 ok. 50 zł). Dla przypomnienia, do końca 2009r. koszt wywozu wynosił ok. 100 zł.

Aby ruszyć temat, Stowarzyszenie Nasza Gmina Sicienko przygotowało propozycję wprowadzenia dopłat do każdego metra sześciennego ścieków dostarczonego tzw. „szambowozem”. Dzięki temu mieszkaniec płaciłby za pełny beczkowóz o 45 zł mniej niż obecnie, bez względu na to czy zamówił usługę wywozu szamba w Zakładzie Komunalnym czy u prywatnego przedsiębiorcy.

Proponowane przez Stowarzyszenie dopłaty są korzystne, gdyż dzięki nim większą część mieszkańców będzie stać na legalny wywóz szamba. Poza tym należy zrozumieć, że jak dochód w niejednej naszej rodziny nie przekracza na osobę 400 zł, to tych mieszkańców po prostu nie stać na to, aby zapłacić 150 zł miesięcznie za wywóz szamba.

Zatem, skoro wójt proponował przekazanie w 2012r. spółce wodno-kanalizacyjnej dopłat „osłonowych” na obniżenie cen  ścieków i wody w wysokości ok. 900 tys. zł (a w latach 2010-2016 ponad 5 mln zł) to z całą pewnością teraz stać nas na przekazanie 160 tys. zł.  Będzie to służyło większości mieszkańców i ekologii, a przy okazji może zdopinguje władze do podpięcia naszych ścieków do oczyszczalni jednego z naszych sąsiadów (najlepiej najtańszego).

                                                          Prezes Stowarzyszenia
                                                         „Nasza Gmina Sicienko”
                                                              Piotr Chudzyński