Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294695
Ilość wywołań: 516306
Stronę przegląda: 1 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

Panie Ryszardzie. Po pierwsze cieszę się, że coraz więcej osób interesuje się tym „co i za ile” robi się w naszej gminie.

Dyskusja raczej nie dotyczyła „czy robić” ale „za ile robić”. Wójt nie przygotował alternatywnych propozycji (pomimo licznych naszych próśb) wyprowadzenia ścieków z gminy (a z końcem 2013r. wygasa pozwolenie na działalność naszej oczyszczalni w Wojnowie).
Z tego powodu w grudniu robiliśmy też debatę budżetową na którą zaproszeni byli wszyscy radni. Niestety z grupy prowójtowych radnych przyszło zaledwie dwoje (którzy nie chcieli uczestniczyć w dyskusji). Na sesji padła z naszej strony propozycja, że skoro mamy wydać ok. 5 mln zł „w ciemno” to może warto zobowiązać w końcu wójta do przygotowania kosztorysów na wyprowadzenie ścieków do innych sąsiadów (Koronowo, Nakło) i podjąć świadomie decyzję w styczniu. Zwłaszcza, że ustaliliśmy, iż takie wyprowadzenie ścieków do Nakło mogłoby kosztować ok. 2 mln zł. Stąd propozycja przewodniczącej, aby do czasu podjęcia świadomej decyzji „zawiesić” te pieniądze np. na pozycji nadwyżka budżetowa - czyli spłata zadłużenia (takie zawieszenie jest typowym ruchem księgowym, bo nie można zawiesić pieniędzy w próżni).  
Wracając do sprawy wydaje mi się, że dla mieszkańców np. Osówca korzystniej byłoby mieć taniej zrobioną kanalizację i dodatkowo mieć 3 km asfaltu (bądź chodniki, lampy, itp.). Nie sztuką jest wydawać pieniądze, ale wydawać je w sposób racjonalny i oszczędny.
Niestety stało się inaczej, głosami 8 prowójtowych radnych zapadła decyzja o robieniu za ok. 5 mln zł nitki kanalizacyjnej (tylko na odcinku Osówiec – Osowa Góra). Na marginesie, właśnie ten odcinek miał na swój koszt, na mocy porozumienia, zrobić bydgoski MWiK, ale wójt w styczniu ubiegłego roku w kolejnym porozumieniu darował im to, w zamian za rzekome nasze długi wyceniane na ok. 140 tys. zł.
Kiedyś ktoś w gazecie obrazowo podsumował jak się robi jego zdaniem inwestycje w gminie Sicienko: KUPUJEMY DROGO, SPRZEDAJEMY TANIO – TAKI STYL.
                                               Prezes Stowarzyszenia Nasza Gmina Sicienko
                                                                   Piotr Chudzyński