Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294695
Ilość wywołań: 516306
Stronę przegląda: 3 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

Dlaczego rządzący uważają, że nie umiemy liczyć?

Z końcem grudnia ubiegłego roku ministerstwo od budownictwa ujawniło swój kolejny „prorozwojowy" program mający z początkiem 2013r. ożywić budownictwo i pomóc osobom szukającym swojego dachu nad głową. Zwykle jak rządzący mówią, że chcą nam pomóc to przezorni odruchowo łapią się za portfel, a ufni podwajają swą czujność. Oczywiście i tym razem chodzi o taką pomoc z której ciężko będzie większości z nas skorzystać. Nowy program o roboczej nazwie SGM (Społeczne Grupy Mieszkaniowe) ma zastąpić dotychczasowy program dopłat do kredytów „Rodzina na swoim". Powód? Obecnie budżet państwa wydaje rocznie ponad 400 mln zł, a po zmianach będzie wydawał 20 proc. tej sumy, czyli 80 mln zł. Nową ulgę mieszkaniową będzie można odliczać od podatku w wysokości 19 proc. wkładu na mieszkanie. Jednak będzie ona dostępna tylko dla wybranych, gdyż aby z niej skorzystać nie można: mieć tzw. zdolności kredytowej, posiadać mieszkania oraz mieć więcej 35 lat. Poza tym trzeba mieć sporo pieniądzy na wpłatę wkładu własnego na lokal w ramach SGM. Zatem, w wielkim uproszczeniu, aby skorzystać z tej ulgi musimy posiadać odłożoną sporą sumkę pieniędzy, być bardzo młodym człowiekiem oraz zarabiać na tyle mało, aby żaden  bank nie zaryzykował udzielenia nam kredytu i na tyle dużo, aby pod odliczeniu ulgi zdrowotnej pozostała jeszcze spora kwota podatku od którego będzie można odliczyć tę ulgę. Jakby do tych wymogów dorzucić jeszcze, że zainteresowany musi posiadać grupę krwi AB Rh minus (w Polsce ma ją 1 proc. obywateli) można byłoby  powiedzieć, że jeszcze nigdy tak wielu urzędników skarbowych nie zostało zatrudnionych do rozliczenia tak niewielu podatników.
                                                                              Piotr Chudzyński

PS. Kuzynka żony chciała kiedyś pracować w szwajcarskiej placówce ONZ-u. Urzędniczka podjęła ją serdecznie mówiąc „ma pani świetne wykształcenie, biegła znajomość 3 języków, i nawet płeć się zgadza, jest tylko jeden problem - mamy etat dla czarnoskórej kobiety, a pani jest biała”.