Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294695
Ilość wywołań: 516306
Stronę przegląda: 5 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

Któż nie zna powiedzenia: Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki. Jednak mało kto wie

jak wiele zawdzięczamy Węgrom. W 1920r. nie byłoby prawdopodobnie „Cudu nad Wisłą” jakbyśmy nie mieli tak cudownych przyjaciół. To Węgrzy, jako jedyny naród w Europie, łamiąc umowę o neutralności z Rosją, nieodpłatnie dostarczyli nam ogromne ilości broni i amunicji (m.in. 30 tys. karabinów i ponad 60 mln naboi). Tyle historia.
A co obecnie słychać u naszych węgierskich bratanków? Ano dzieje się tam, oj dzieje. Po tym jak w 2006r. wyciekły do mediów słowa lewicowego premiera, w których przyznał, że ostatnie lata jego socjalistyczna partia okłamywała naród, a do ministrów zwrócił się słowami „ napijcie się tego je...nego wina, wyśpijcie się i bierzcie się k...rwa do roboty”, na Węgrzech zawrzało. W wyniku czego, w 2010r. wybory wygrała prawicowa partia Fides, a na czele rządu stanął Viktor Orban. Jednak po 8 latach rządów socjalistów kraj był na skraju bankructwa (zadłużenie wynosiło ok. 80% PKB).

A
by zapobiec bankructwu, w ciągu kilkunastu miesięcy rząd Orbana przyjął 180 ustaw. Wprowadzono 16 proc. podatek liniowy, 27 proc. VAT i tzw. podatki kryzysowe. Orban rozprawił się też z tzw. świętymi krowami, które od lat nie wykazują zysków (transferując go za granicę), a co za tym idzie, nie płacą podatków. Wprowadził podatek obrotowy m.in. dla hipermarketów, banków i zakładów energetycznych. Przyjął też nową podatkową politykę prorodzinną, w ramach której rodziny np. z trójką dzieci mogą pomniejszyć swój podatek o 18 tys. zł (6 tys. zł za każde dziecko). Ewenementem podatkowym na skalę świata było to, iż zgodnie z nowym prawem ulgi podatkowe przysługują również na nienarodzone dzieci (po ukończeniu 91. dnia ciąży).
Nowa polityka Orbana zaczyna przynosić pozytywne efekty. Jednak w świecie zdominowanym przez środowiska liberalno-lewicowe, Węgry podnoszą się w ciszy i osamotnieniu. Instytucje finansowe wzbraniają się przed pomocą, a media, jeżeli już mówią, to tylko źle. Pozytywne jest jednak to, że owe osamotnienie (tak znane nam z 1920r.) próbują obecnie łagodzić Polacy. Na ostatnich uroczystościach Święta Narodowego w Budapeszcie, na którym pojawiło się kilka tysięcy Polaków, premier Węgier dziękując za nasze wsparcie powiedział „Niech Bóg błogosławi Polskę, że jest z nami, tak jak w 1848r.”. Jak relacjonują nasi rodacy, „po przemówieniu Węgrzy otoczyli grupę z biało-czerwonymi flagami, skandując Niech żyje Polska, ściskali nas, a my staliśmy przejęci z łzami w oczach”. Ot tak, jak to między przyjaciółmi.
                                                                                      Piotr Chudzyński