Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294695
Ilość wywołań: 516306
Stronę przegląda: 2 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

Zanim powstał ten felieton zdążyłem żonie powiedzieć, że

wbrew temu co przyjęło się sądzić, jednak były takie kobiety w których mężczyźni zakochiwali się nie z uwagi na przymioty ciała, ale ich intelekt. Miałem oczywiście na myśli niedawno zmarła wybitną brytyjską byłą panią premier Margaret Thatcher, zwaną przez media Żelazną Damą. Margaret wyszła za mąż w wieku 26 lat za bogatego przedsiębiorcę - Denisa Thatchera - który ponoć ze względu na jej aktywność polityczną zwrócił na nią swoją uwagę. Ja też tak uważałem zanim nie obejrzałem jej zdjęć z dnia ślubu - niestety moja koncepcja upadła - była to niewątpliwie piękna kobieta (żona ironicznie dodała: teraz widzę jaki to intelekt). Margaret ukończyła studia z chemii i prawa, urodziła bliźniaków i po dwóch nieudanych próbach w 1959r. zdobyła fotel w Izbie Gmin (odpowiednik naszego sejmu) z list Partii Konserwatywnej. W partii szybko awansowała pomimo, iż znana była z ciętego języka, politycznie niepoprawnych poglądów (np. w 1961r. głosowała niezgodnie z zleceniami swojej partii, opowiadając się za przywróceniem kary chłosty) oraz negacji polityki ustępstw względem Związku Radzickiego.
W 1979r. na fali niezadowolenia z rządów lewicowej Partii Pracy (kraj był nękany recesją, nieustanymi strajkami i 4 milionowym bezrobociem) wybory wygrała Partia Konserwatywna, a Margaret Thatcher została pierwszym w dziejach Wielkiej Brytanii premierem w spódnicy. Sprzątanie po rządach lewicy i reformy wprowadzone przez Thatcher w początkowym okresie były bolesne i spotkały się z ostrą krytyka zwłaszcza tzw. elit (w 1981r. pod listem otwartym krytykującym jej reformy podpisało się 364 czołowych ekonomistów). Jednak jej nieugięta postawa szybko przyniosła efekty, gdyż już po roku bezrobocie spadło do jednocyfrowego poziomu. Swoje zdecydowanie udowodniła również na polu militarnym. W kwietniu 1982r. wojska argentyńskie wylądowały na „brytyjskich” Falklandach. Reakcja Żelaznej Damy była natychmiastowa. W ciągu zaledwie kilku dni brytyjska flota wojenna zjawiła się u wybrzeży wyspy, przejmując nad nią pełną kontrolę.
Przed jej rządami nikt nie potrafił sobie poradzić z problemem rujnujących gospodarkę strajków. Panowało nawet poczucie, iż tak naprawdę krajem rządzą związki zawodowe. W 1984r. związki ogłosiły strajk generalny przemysłu górniczego. Związki planowały, że będzie tak jak 12 lat wcześniej, kiedy w wyniku strajku zabrakło węgla – a co za tym idzie – i prądu, w wyniku czego rząd musiał ugiąć się przed ich żądaniami. Jednak Thatcher nie popełniła błędów swych poprzedników. Wcześniej zgromadziła ogromne zapasy węgla oraz opracowała skuteczną kampanię medialną. W prasie i telewizji zaczęły się ukazywać zdjęcia uzbrojonych górników, którzy przemocą zmuszali swoich kolegów do wzięcia udziału w strajku. W wyniku tych działań opinia publiczna odwróciła się od strajkujących. Strajk związkowcy zakończyli po około roku nie osiągając nic w zamian.
Żelazna Dama również twardo negocjowała na arenie międzynarodowej. To dzięki niej Wielka Brytania jako jedyna otrzymała wielomiliardowy rabat we wpłacanych do Unii składkach (tzw. rabat brytyjski). Podczas tych negocjacji oświadczyła: „my nie prosimy Wspólnoty czy kogoś innego o pieniądze, my po prostu chcemy nasze pieniądze z powrotem”.
Jej wybitne ekonomiczne zdolności docenione zostały również przez naszych ekonomistów. Już w 1996r. otrzymała doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (na którym i ja rok wcześniej zrobiłem magisterkę).
Thatcher rządziła Wielką Brytanią ponad 11 lat. W tym czasie wyciągnęła kraj z kryzysu, gruntownie zreformowała upadającą gospodarkę oraz przyczyniła się do upadku komunizmu w Europie. Zmarła 8 kwietnia 2013r. Na jej pogrzeb przybyły tysiące ludzi z całego świata.

                                                                                            Piotr Chudzyński