Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294695
Ilość wywołań: 516306
Stronę przegląda: 1 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

Kujawsko-pomorskie bezrobociem stoi

Z danych GUS-u wynika, że na koniec czerwca bezrobocie w kujawsko-pomorskim wyniosło aż 17,6 proc., co daje nam drugie miejsce w kraju (średnia krajowa to 13,2 proc.). Gorzej jest jedynie w warmińsko-mazurskim, gdzie przekroczyło już 20 proc. Należy również pamiętać, że ok. 2 miliony naszych rodaków, aby nie podnosić tych statystyk, wyjechało szukać szczęścia na Zachodzie (najwięcej w Wielkiej Brytanii - 612 tys. i Niemczech - 435 tys.).
Z kujawsko-pomorskiego za chlebem wyjechało już 107 tys. osób. Zapewne wielu zwolnionych pracowników bydgoskiego ZACHEM-u niebawem zwiększy tę liczbę. U niejednego z nas ciśnie się na język pytanie - dlaczego i kto za to odpowiada? Wywołany do odpowiedzi  lokalny włodarz, odpowie - no przecież mamy kryzys. No, mamy! Ale u naszych sąsiadów w Wielkopolsce też jest kryzys, a bezrobocie mają poniżej 10 proc.
Niemal każdy kryzys jest następstwem nieudolności rządzących. To oni podnoszą ludziom do granic ich możliwości podatki, aby później dać im możliwość, zupełnie za darmo, wysłuchania koncertu eks(tra) gwiazdy. Proszę zobaczyć na co idą pieniądze w naszych gminach. Czy największe nakłady idą na budowę infrastruktury, na przygotowanie terenów pod inwestycje, na budowę stref ekonomicznych, czy raczej finansuje się kolejne niezbędne etaty w urzędzie oraz rozbudowuje świetlice  i wszelakie miejsca rozrywki.
Prosty przykład, wójt gminy na zebraniu sołeckim wypowie mniej więcej takie słowa: „Kochani mieszkańcy! Nie mogę patrzeć w jakich warunkach przychodzi się nam dziś tu spotykać. Ta świetlica jest tak obskurna, że nie dziwie się, iż dzieciaki tu nie przychodzą. Ale nie martwcie się władza nie zapomniała o waszym sołectwie. W przyszłym roku wybuduję wam nową, znacznie większą świetlicę (w tym miejscu pojawia się większa przerwa na odebranie owacji na stojąco). To nie wszystko, abyście wiedzieli, że tak jak dbam o was, dbam też o nasz budżet, jak wszystko dobrze pójdzie (czytaj: jak pani Jola tym razem dobrze przygotuje wniosek) to z tego miliona, który wydamy, Unia zwróci nam prawie 400 tysięcy (oczywiście przerwa na brawa)”.
Ile osób po takim przemówieniu, wstanie i zapyta - a skąd weźmiemy te pozostałe 600 tysięcy? Właśnie. Na te 600 tysięcy przyjdzie się nam zrzucić płacąc w przyszłym roku wyższe podatki (od nieruchomości, rolny, itp.), albo - jeżeli władza zaciągnie kolejne kredyty - w przyszłości zapłacą za to nasze dzieci. Oczywiście o ile wcześniej nie wyjadą do Poznania lub Irlandii.
                                                                                   Piotr Chudzyński