Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294695
Ilość wywołań: 516306
Stronę przegląda: 5 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

Ucz się angielskiego

Posiadając dzieci często zastanawiamy się czego moje dziecko mogłoby się jeszcze nauczyć, aby lepiej poradziło sobie w dorosłym życiu. Owe radzenie często utożsamiamy z samodzielnością ekonomiczną, a tę można posiąść mając dobrą pracę, która bardzo często wiąże się z dobrym wykształceniem. I właśnie na nim dzisiaj postaramy się nieco skupić.
Właśnie ujrzał światło dzienne raport na temat poziomu nauczania języków obcych w polskich szkołach, opracowany przez Instytut Badań Edukacyjnych. Podstawy wniosek z niego płynący brzmi: „poziom kompetencji językowych polskich gimnazjalistów jest jednym z najniższych w Europie”. Ponadto, w raporcie możemy przeczytać, że zdolności językowe 24 proc. badanych uczniów kształtowały się poniżej poziomu niskiego (poziomu „-A1”) oraz że jedynie 20 proc. zna język obcy na poziomie „B2”, tj. wysokim (dla porównania, w Estonii jest ich 41 proc., a w Szwecji 57 proc.). Autorzy raportu jako jeden z podstawowych powodów tych problemów podają, że „w trakcie lekcji uczniowie mało intensywnie posługują się językiem obcym”.
Co na to Ministerstwo Edukacji? Jego rzecznik w odpowiedzi przedstawia zdumiewający cytat minister Krystyny Szumilas: „Szkoła coraz lepiej uczy umiejętności. Widać efekty jakościowe zmiany edukacji”. Z kolei, zdaniem byłej szefowej MEN Krystyny Łybackiej, podstawowym problemem jest to, że polska szkoła nie przygotowuje do życia, ale kształci pod testy.
Wracając jednak do ekonomii, w ubiegłym roku były przeprowadzone Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń. Wynika z nich, że znajomość języka angielskiego ma bardzo duży wpływ na wysokość wynagrodzeń. Osoba znająca ten język zarabia znacznie więcej od osoby (na tym samym stanowisku) nie posiadającej tej umiejętności. Przykładowo, na stanowisku specjalisty różnica ta wynosi średnio 600 zł, głównego księgowego – ponad 2.000 zł, a w przypadku wyższej kadry kierowniczej – nawet 6.000 zł.
Słaba znajomość języków obcych ma również negatywny wpływa na całą naszą gospodarkę. Z badań przeprowadzonych kilka lat temu przez Komisję Europejską wynikało, że aż 11 proc. małych i średnich przedsiębiorstw co roku traciło kontrakty z powodu trudności językowych. Jak widać warto stawiać na języki obce, nie dość, że lepiej będziemy zarabiać, i nawet granice nie będą dla nas żadną przeszkodą, to jeszcze przysłużymy się naszej nieustannie chorej gospodarce.
                                                                                       Piotr Chudzyński