Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 294695
Ilość wywołań: 516306
Stronę przegląda: 2 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3353 dni temu

[Animacja1]

Człowiek który zmienił świat – Ronald Reagan

Po wprowadzeniu stanu wojennego, z okazji świąt Bożego Narodzenia 23 grudnia 1981r. Ronald Reagan  wygłosił do Polaków wzruszające orędzie: „Tegoroczne święta przyniosą niewiele radości odważnym Polakom. Zostali oni zdradzeni przez własną władzę. Ludzie rządzący nimi oraz ich totalitarni sojusznicy boją się wolności, która chcieliby się cieszyć mieszkańcy Polski i która mogłaby zagościć tam na stałe. Na jej nieśmiałe przebłyski odpowiedzieli brutalną siła, morderstwami, masowymi aresztowaniami i tworzeniem obozów internowania”. Kim był ten człowiek, który dostrzegł problemy ludzi żyjących w kraju, o którym przeciętny obywatel USA, co najwyżej wiedział, że leży gdzieś w Europie.
Ronald urodził w 1911 roku. Swoje pierwsze lata dorosłego życia poświęca aktorstwu. W latach 50-tych wchodzi w świat polityki. Jeździ po Stanach Zjednoczonych głosząc wykłady m.in. na temat wolnego rynku. Bezmyślne podejście rządu do gospodarki streszcza w kilku zdaniach: „Jeśli działa – opodatkuj, jeśli nadal działa – ureguluj, jeśli przestanie działać – subsydiuj”. W latach 60-tych zostaje dwukrotnie wybrany na gubernatora Kalifornii. Po nieudolnych rządach Forda i Cartera, w 1980 roku zostaje wybrany na prezydenta USA. Rządy swoich poprzedników ocenia słowami „wczoraj rządzili i przynieśli nam gospodarczą stagnację i dwucyfrową inflację, ich rządy tylko pod jednym względem były uczciwe – nikogo nie dyskryminowali, zubożyli wszystkich”.
Reformy gospodarcze Regana, polegające na deregulacji gospodarki i obniżeniu podatków, bardzo szybko przyniosły rewelacyjne efekty. Za jego prezydentury inflacja spadła z 10 do 4,8 proc., a bezrobocie z 8 do 5,3 proc. Bilety lotnicze staniały 6-krotnie, rozmowy telefoniczne 10-krotnie, a cena gazu obniżyła się o 25 proc. Był wielkim orędownikiem niskich podatków. Najwyższa stopa podatku dochodowego (PIT) obniżyła się z 70 do 28 proc. Dzięki obniżce podatków zwiększyły się dochody budżetowe (czego minister Rostowski do końca swego urzędowania nie potrafił zrozumieć) z ok. 500 mld do 950 mld dolarów. Co ciekawsze na obniżkach podatków zyskali przede wszystkim najbiedniejsi. Aż 85 proc. z nich zwiększyło swoje dochody, a ilość zarabiających rocznie powyżej miliona dolarów wrosła z 5 tys. do 35 tys. osób.
Znany był też ze swego wielkiego poczucia humoru. Podczas testowania mikrofonu, nie wiedząc że jest nagrywany powiedział: „Moi drodzy Amerykanie, cieszę się że mogę wam oznajmić podpisanie dzisiaj prawa zakazującego istnienia Związku Sowieckiego. Pięć minut temu wydałem rozkaz zbombardowania ZSRR”.
Niewątpliwie Ronald Reagan, był przywódcą którego można pozazdrościć Amerykanom, wrażliwym na niedolę ludzi i bezwzględnym dla rujnującego świat komunizmu. Zmarł 5 czerwca 2004 roku, zostawiając po sobie nieco lepszy świat i nieco szczęśliwszych ludzi.
                                                                         Piotr Chudzyński