Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 296462
Ilość wywołań: 518239
Stronę przegląda: 5 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3475 dni temu

[Animacja1]

Ile jest warta Ukraina

Polityką rządzi ekonomia. To ona decyduje, z którym państwem zawieramy sojusze, a w których wspierać będziemy opozycję. Łatwo przewidzieć jak zachowają się mocarstwa, gdy w jakimś kraju np. będą łamane prawa człowieka. Jeżeli kraj ten posiada znaczące pokłady ropy naftowej to troska o jego mieszkańców będzie wielka (np. Irak), a gdy kraj jest biedny to zasadniczo ludzie pozostawieni będą samym sobie (Etiopia, Mozambik).
Zdarza się też i tak, że kraje o dużych mocarstwowych aspiracjach, nie posiadając wystarczających narzędzi ekonomicznych, do swoje ekspansji gospodarczej wykorzystują armię. Takim krajem od kilku lat jest Rosja. Kraj olbrzymich kontrastów. Z jednej strony widzimy tam bogactwo ułożonych z władzą oligarchów i niezmierzone pokłady bogactw naturalnych (w tym ropy i gazu), a z drugiej strony – zwłaszcza z dala od wielkich miast – widzimy wielką biedę i ogromne zacofanie. O ile obecny „car” tego kraju, tj. Putin, zupełnie nie radzi sobie w sprawach gospodarczych wewnątrz kraju, to jego polityka zagraniczna jest bardzo skuteczna.
Dopóki do poszerzenia swoich wpływów wykorzystywał kurek z ropą lub gazem Zachód za wszelką cenę starał się nie dostrzegać niebezpieczeństwa. Jednak, gdy Putin przypomniał sobie, że ma około 3 miliony rdzewiejących kurów karabinów, które wykorzystał w 2008 roku w wojnie z Gruzją i którymi obecnie „ochrania” swych obywateli mieszkających na Krymie, trudno nadal udawać, że nic wielkiego się nie dzieje.
Można powiedzieć, że my przed 1939 rokiem przerabialiśmy podobny scenariusz, wtedy Zachód również stosował politykę ustępstw, a gwarancje Anglii i Francji były tyle warte co papier na którym zostały spisane. Teraz wartość gwarancji bezpieczeństwa pozna Ukraina. W 1994 roku otrzymała je od USA, Anglii, Francji i Rosji, za to, że oddała posiadaną po upadku Związku Radzieckiego broń nuklearną.
Finał tego konfliktu jest przewidywalny, na imię mu KOMPROMIS. W jego imię Rosja weźmie co zechce, Zachód ogłosi wszem i wobec, że dla wszystkich jest to najlepsze rozwiązanie, i że Ukraińcy nie zostaną osamotnieni, wszak mogą liczyć zawsze na hojność swych przyjaciół. Pierwsze deklaracje hojności Zachodu już się pojawiły. Unia przyznała pożyczkę w kwocie 11 milionów euro, a USA dorzuca 1 miliard dolarów, zatem na spłatę długów względem Rosji powinno starczyć. Pozostałe potrzebne im 30 miliardów muszą sobie gdzieś pożyczyć. Jak najbliższe wybory wygra opcja prokremlowska to zapewne taką pożyczkę zaoferuje im ich większy brat – Rosja.
                                                                              Piotr Chudzyński