Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 297709
Ilość wywołań: 519602
Stronę przegląda: 3 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3621 dni temu

[Animacja1]

Czy powiat bydgoski potrzebuje stref ekonomicznych?

Według GUS na koniec sierpnia 2014r. stopa bezrobocia w powiecie bydgoskim wyniosła 12 proc. (w województwie kujawsko-pomorskim 15,8 proc., a w całym kraju 11,7 proc.). W znacznie lepszej sytuacji są duże miasta, w Bydgoszczy bezrobocie jest na poziomie 8,0 proc., w Warszawie 4,6 proc., a w Poznaniu zaledwie 3,5 proc. (jak widać daleko nam do Poznania). Od czego to zależy, że w jednym miejscu powstają nowe firmy, a z innego przedsiębiorcy uciekają? Odpowiedź jest dość prosta – od warunków w jakich mają działać. Jeżeli lokalna władza zabiega o nich, tj. stosuje zachęty podatkowe, oferuje nowoczesną infrastrukturę (w tym dobrej jakości drogi) oraz pomaga w sprawach administracyjnych i pozyskiwaniu środków unijnych, to firmy będą tam powstawać niczym grzyby po deszczu.
Nadal ciekawą i zarazem kompleksową ofertą może być wejście do jednej z 14. działających w Polsce Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE). Na koniec 2013 przedsiębiorstwa działające na terenie SEE zatrudniały 266.700 pracowników. Najwięcej w nich zainwestowały przedsiębiorstwa z Polski (19,9 proc. nakładów inwestycyjnych ogółem), Niemiec (15,6 proc.), Stanów Zjednoczonych (12,1 proc.), Holandii (11,6 proc.) oraz Włoch (8,5 proc.). Gminy z naszego województwa mogą zawiązywać podstrefy w ramach Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przedsiębiorcy inwestujący w takiej strefie zyskują zwolnienie z podatku dochodowego w wysokości 35 proc. (w przypadku małych przedsiębiorstw może ona wzrosnąć nawet 55 proc.), dostęp do atrakcyjnych terenów, zwolnienie z podatku od nieruchomości oraz wsparcie administracyjne w sprawach prawnych i organizacyjnych.
Oczywiście SSE to tylko jeden z pomysłów na ożywienie przedsiębiorczości w regionie. W naszym powiecie też mamy pozytywne (i zarazem mniej zbiurokratyzowane) przykłady pobudzania przedsiębiorczości. W Solcu Kujawskim mamy Park Przemysłowy, a w Osielsku skuteczną politykę wspierania przedsiębiorczości. W obu przypadkach, ich pozytywnym efektem jest powstanie nowoczesnej infrastruktury oraz setki nowych miejsc pracy.
                                                                                                Piotr Chudzyński