Nasze SICIENKO - wieści, komentarze, zdjęcia, informator gminny, ogłoszenia - Gmina Sicienko
Autor: AS

W związku z tragedią w Koszalinie może i u nas warto sprawdzić czy wszystko jest w porządku w kwestiach przeciwpożarowych itp. związanych z bezpieczeństwem mieszkańców?
Ilość odwiedzin: 296462
Ilość wywołań: 518239
Stronę przegląda: 4 użytkowników
Strona powstała 18 lutego 2010, 3475 dni temu

[Animacja1]

Kanalizacja i Internet – odpowiedź

Jak widzę przegrane referendum wprowadziło pewną nerwowość w strukturach naszej władzy gminnej. Co do kanalizacji, Panie Janie (nie podpisał się Pan, więc użyję pierwszego z brzegu popularnego imienia), zasadą jest, że to mieszkańcy rozliczają władzę i zadają jej pytania, a nie odwrotnie. Korzystając z tego prawa zapytam, a co włodarz robił w sprawie kanalizacji przez ostatnie 10 lat? W połowie tego okresu powstała oczyszczalnia, która jak się teraz okazuje nie spełnia wymaganych norm jakościowych i nie ma odpowiedniej mocy, aby „przerobić” wszystkie aktualnie wytwarzane w gminie ścieki (każda budowana oczyszczalnia powinna posiadać znaczą rezerwę mocy uwzględniająca przyszłe potrzeby!!!). Jak można było dopuścić do realizacji wielomilionowej inwestycji, która jest niewydajnym i nieekologicznym reliktem poprzedniej epoki. Proszę sięgnąć do „Studium wykonalności”. Koszt budowy oczyszczalni spełniającej nasze wymagania wyniósłby ok. 5 mln. zł (wg cen z 2009r.). Wójt planował (w swojej broszurce) do 2016r. dopłacać spółce do wody i ścieków 5,2 mln zł. Proszę samemu ocenić co by się nam bardziej opłacało. W alternatywie oczywiście jest nadal możliwość dywersyfikacji kierunków odprowadzania ścieków. Nasze ościenne gminny (Nakło, Koronowo) mają b. duży nadmiar mocy, zatem moglibyśmy tam je skierować (wpiąć się w Ślesinie i we Wtelnie). Był liczony koszt dociągnięcia „kanalizy” do Ślesina, wyniósł ok. 700 tys. zł. Jednak obawiam się, że w tej sprawie nie było najważniejsze skanalizowanie gminy. Przecież ścieki to nie jest problem, który pojawił się w ostatnich miesiącach, lecz trwa już wiele lat. I zanim nie zapukał do drzwi naszego urzędu wybitny specjalista – bydgoski MWiK włodarz raczej nie wykazywał dużej aktywności w kanalizowaniu gminy. Wiemy też już od stycznia, że władze spółki nie przygotowały należycie wniosku o dotacje (brak jednego z podstawowych załączników) i żadnych pieniędzy nie będzie. Stagnacja, marazm i bezwład decyzyjny to określenia, którymi można ocenić dotychczasowe działania w tej sprawie. Jeżeli po tylu latach jedynym wyrazem aktywności gminy jest podczepienie się pod dużą, drogą (patrząc na jej koszty) i nieefektywną spółkę to oczekiwania większości mieszkańców są chyba znacznie większe.

W kwestii zwiększenia dostępu do Internetu, to jest realizowany przez Urząd Marszałkowski  projekt „Infostrada Kujaw i Pomorza”. Do projektu przystąpiło 155 z 163 samorządów (czyli 95%) z terenu naszego województwa. Niestety Sicienko widnieje wśród 8. gmin („aktywnych inaczej”), które nie przystąpiły do projektu.
1 lutego rozpoczął się również nabór wniosków na działanie 8.3. – Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu – eInclusion. Gminy mogą składać wnioski do 30.04.br. Jednak nie wiem, czy to działanie mieści się w gminnej strategii ujawnionej niedawno w ulotce referendalnej jako „agresywne pozyskiwanie środków unijnych” (może jakiś lokalny specjalista od agresji coś więcej na ten temat powie?).